Nový přístroj na Fakultě strojní umožní přesné 3D měření

Studium Věda

Katedra technologie obrábění Fakulty strojní má nový měřicí přístroj, který umí mnohonásobně zvětšit povrchové detaily různých materiálů včetně transparentních.

Bruker Alicona InfiniteFocus G6 – to je název optického 3D měřicího systému, který má katedra od dubna ve svém vybavení. Studenti i zaměstnanci měli možnost seznámit se s jeho přínosy a možnostmi během workshopu 27. května. Systém jim představil a praktické ukázky měření připravil vedoucí katedry Miroslav Zetek.

Nový přístroj umožňuje mnohonásobně zvětšit povrchové detaily materiálů, což je klíčové pro jejich detailní analýzu a kontrolu kvality. „Díky svým vlastnostem, zejména schopnosti poskytovat 3D obraz měřených objektů, je nový systém pro Fakultu strojní významným přínosem, který přispěje ke zvýšení kvality závěrečných prací, podpoří publikační činnost a zatraktivní výukový proces,“ uvedl Miroslav Zetek. Studující budou mít možnost si přímo během výuky vyzkoušet pokročilé měřicí techniky a získat tak neocenitelné zkušenosti pro svoji budoucí kariéru.

Přístroj pořídila katedra za podpory projektu PhD Infra ZČU, jehož cílem je rozvoj materiálního a infrastrukturního zázemí doktorských studijních programů na ZČU, zvýšení jejich kvality, mezinárodní konkurenceschopnosti i kompetencí mladých vědců a vědkyň, kteří stojí na počátku výzkumné kariéry. Projekt je financovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy z operačního programu Jan Amos Komenský.

Přístrojové vybavení bylo pořízeno z projektu PhD Infra ZČU, registrační číslo CZ.02.01.01/00/22_012/0005200.

Fakulta strojní

Kamila Kolářová