Středoškoláci se utkali v desátém ročníku programátorské soutěže

V sobotu 1. dubna proběhlo na katedře informatiky a výpočetní techniky fakulty aplikovaných věd finále jubilejního 10. ročníku programovací soutěže pro středoškoláky PilsProg.
Soutěž proběhla v budově FAV a zúčastnilo se jí 14 nejlepších řešitelů kvalifikačního kola, do které se zájemci registrovali již od 20. ledna. Soutěž pak byla oficiálně zahájena v rámci Dne otevřených dveří FAV.
V letošním roce se do soutěže zaregistrovalo 70 studentů z 21 různých středních škol z celé České republiky. V kvalifikačním kole bylo úkolem soutěžících vyřešit co nejvíce ze šesti programovacích příkladů. Nejoblíbenějším příkladem se stal úkol s názvem Hlasování, který vyřešilo 33 účastníků. Nejtěžší úlohu s názvem Vzpoura strojů pak vyřešilo deset středoškoláků. Jak taková úloha vypadala? Zde je její zadání:

Výzkumným pracovníkům z centra NTIS se vymkl z ruky jeden z experimentů. Důsledkem toho se pod univerzitním kampusem pohybuje uprchlý inteligentní mechanický krtek, který vytváří válcovité podzemní pasti. Výzkumníkům se však povedlo stanovit pozice a průměry těchto pastí. Pomozte jim určit, kolika krtkovými pastmi jsou ohroženi, pokud se budou pohybovat po přímé cestě z místa A do místa B.

Splnit všech šest úloh se nakonec podařilo osmi soutěžícím, nejrychlejšímu z nich to trvalo pouhé 2 hodiny, 1 minutu a 34 sekund. Další šestice soutěžících pak vyřešila jen o jeden příklad méně. Všichni tito úspěšní řešitelé kvalifikačního kola se probojovali do sobotního finále, ve kterém se utkali o hodnotné ceny.

Na finalisty čekalo v sobotu pět finálových úloh. Tři nejúspěšnější pak zvládli vyřešit všechny zadané úlohy, takže o jejich výsledném pořadí rozhodovala rychlost řešení. A zde jsou jména výherců:

  1. Filip Bialas (Gymnázium Opatov, Praha)

  2. Václav Volhejn (Gymnázium Jana Keplera, Praha)

  3. Richard Hladík (Gymnázium a obchodní akademie, Mariánské Lázně)

Děkujeme našim partnerům, gratulujeme výhercům, všem finalistům děkujeme za skvělé výkony a již nyní se těšíme na příští ročník programovací soutěže pro středoškoláky.Galerie


Fakulta aplikovaných věd

Zuzana Majdišová

04. 04. 2017


Dvě součásti ZČU získaly HR Award

Tisková zpráva Univerzita Úspěchy

Nové technologie - Výzkumné centrum

13. 12. 2018

Fakulta designu a umění vybírala talenty do bakalářských oborů

Studenti Studium Univerzita

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

14. 01. 2019

Západočeská univerzita má tři nové profesory

Tisková zpráva Univerzita Úspěchy

Celouniverzitní

20. 12. 2018