Profesor Skřivan představí téma česko (československo) - čínských obchodních vztahů v proměnách času

Přednáškový cyklus katedry historických věd fakulty filozofické zakončí ve středu 7. června profesor Aleš Skřivan s přednáškou

„Čínské obchody“ českých (československých) podniků v proměnách času. Přednáška proběhne od 17 hodin ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje.

Přednáška se bude soustředit na československý vývoz do Číny v několika historických obdobích. Začíná posledními léty existence Rakousko-Uherska a císařského režimu v Číně a náhlým ukončením dodávek směřujících na Dálný východ s vypuknutím první světové války. Druhou etapu představuje období meziválečného Československa, pronikání na exotický a velmi nestabilní čínský trh, které provázela řada komplikací, ale také nadprůměrné zisky ze zbrojních obchodů. Třetí část zahrnuje rozporuplnou ekonomickou spolupráci komunistických režimů v Československu a ČLR, kdy byl náš vývoz ovlivňován často neekonomickými faktory. Závěr přednášky nastíní základní trendy ve vzájemném obchodu po roce 1989 a některé relativně nové problémy při pronikání na čínský trh.

Fakulta filozofická

Helena Horová

05.06.17

Šachisté si připomněli profesora Miroslava Šimandla