Kampus Karlovy Vary – pracovní název instituce, kterou Karlovarskému kraji nabízí ZČU v Plzni. Tato varianta by v první fázi kromě pokračování vzdělávání poskytované současnými dvěma fakultami, tedy ekonomickou a pedagogickou, nabídla i postupné zapojení dalších fakult, např. designu a umění a zdravotnických studií, a hlavně od roku 2027 nově vytvořený autonomní vysokoškolský ústav, jakési centrum regionálního vzdělávání a výzkumu. Ten by měl vlastního ředitele a nabídka studijních programů by se rozšířila o ty, které by odpovídaly potřebám kraje, například o balneo, sociální práci, cestovní ruch, školní psychologii nebo bezpečnost.
„Dlouhodobě říkáme, že jsme univerzita pro celý západočeský region, tedy jak pro Plzeňský, tak i pro Karlovarský kraj. Každoročně máme přibližně 300 absolventů s trvalým bydlištěm v Karlovarském kraji, 40 jich pak ročně dokončí studium přímo na pobočkách v kraji. To, co nás vždycky zpomalovalo od dalšího rozšíření studia, bylo nedořešení financování ze strany státu. Nyní se však otevírá reálná příležitost tuto otázku konečně posunout kupředu,” řekl rektor ZČU Miroslav Lávička.
Karlovarský kraj podal v únoru návrh na vznik samostatně vysoké školy, vláda jej v březnu odmítla pro zásadní chyby. „Mně by se nejvíce líbila varianta začít cestou vysokoškolského ústavu s tím, že by to bylo do budoucna transformováno na veřejnou vysokou školu kraje Karlovarského, tedy plnohodnotnou instituci. Ale Západočeská univerzita měla v prezentaci, že bychom se museli zavázat, že by se toto nestalo. My ta jednání určitě povedeme dál, já jsem oslovila pana rektora s žádostí, zda bych se nemohla účastnit příštího zasedání akademického senátu," zmínila hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
Obě varianty ministerstvo školství podle ministra Mikuláše Beka podpoří, ač vysokoškolský ústav považuje za rychlejší a levnější. „V případě, že by kraj využil nabídky Západočeské univerzity, mohl by těžit z aparátu, který už univerzita má, z jejího rektorátu a například specialistů na projekty. Musíme zvážit pro a proti, protože půjde o investici nemalých prostředků a měli bychom se rozhodnout rychle. Osobně bych byl rád, abychom do léta věděli. Je potřeba také diskutovat se Západočeskou univerzitou o zpřesnění té její představy," řekl novinářům ministr školství.
Rektor ZČU také na přímý dotaz hejtmanky doplnil, že ZČU vzniku samostatné vysoké školy nebrání, pokud k tomu ale dojde, bude univerzita muset své další působení v kraji přehodnotit. „Momentálně připravujeme strategický záměr na roky 2026+ a potřebujeme vědět, jak budeme přistupovat k aktivitám v Karlovarském kraji, pokud nám tam vznikne konkurence. V případě, že se tak stane, je přirozené zahájit interní diskusi o možnosti, že v kraji naši současnou činnost postupně utlumíme a budeme k němu přistupovat jako k jiným krajům, se kterými Plzeňský kraj sousedí," dodal rektor.
Ministr Bek také na jednání zmínil, že nechce finančně podporovat fungování poboček vysokých škol, které fungují tak, že do regionů jezdí zdaleka vyučující jen na několik dní v měsíci. Podle Beka by vysokoškolské vzdělávání v Karlovarském kraji mělo spočívat na zaměstnancích přímo z regionu.
Rektor Miroslav Lávička prezentoval zastupitelům návrh na další fungování ZČU v kraji.
První den výuky nového programu Kinantropologie, kterou v Karlových Varech vyučuje Fakulta pedagogická.
Rektor ZČU Miroslav Lávička před novou pobočkou v Karlových Varech.
Celouniverzitní |
Andrea Čandová |
11. 04. 2025 |