V rámci cvičení záchranářských týmů se účastníci museli vypořádat s různými krizovými situacemi, které simulovaly reálné zásahy. Autentičnost jednotlivých situací zajišťovali domluvení herci a zasazení jednotlivých záchranných úkonů do prostředí šumavské krajiny. Západočeskou univerzitu v Plzni (ZČU) o víkendu 16.–18. května reprezentovali Jiří Bičiště, Martin Tirpák a Mojmír Bohanes z Fakulty zdravotnických studií (FZS).
Na prvním místě Plzeňského poháru záchranářů se tak jako v loňském roce umístilo družstvo ZČU, druhé místo patřilo Masarykově univerzitě v Brně a bronzové umístění vybojoval tým Ostravské univerzity.
„Je to pro nás velká zkušenost. V minulosti jsme absolvovali čtyři závody podobného charakteru a pokaždé jsme se umístili na stupních vítězů,” řekl velitel družstva ZČU Jiří Bičiště.
„V pátek se uskutečnila za velmi nepřiznivého počasí noční etapa, při které studující řešili dvě modelové situace: překotný porod pacientky v pokročilém stupni těhotenství a akutní stresovou reakci více členů rodiny,“ přiblížila první den soutěže Stanislava Reichertová z katedry záchranářství, diagnostických oborů a veřejného zdravotnictví Fakulty zdravotnických studií (FZS) ZČU.
„Nejnáročnější byla určitě sobota, kdy bylo pro týmy připraveno celkem 10 soutěžních úkolů – 2 technické a 8 zdravotnických,“ pokračovala Reichertová. Účastníci se dostali například do prostředí lomu, kde našli pacienta v bezvědomí. Toho tak museli připravit pro transport po šikmém lanovém traversu. Týmy se zde setkaly také s vodou – přenesení pacienta přes vodní tok pomocí lanového přemostění nebo raftu. „Volba metody závisela na taktické úvaze soutěžících“, dodala Reichertová.
Soutěžící dále museli řešit problematiku přístupu k seniorovi se srdeční zástavou, který byl zaklíněný na WC, dále pak bodnutí nožem při vykosťování masa, přechodnou ztrátu vědomí při procházce, napadení a pobodání seniora vnučkou, pracovní úraz při vykládce kamionu a také kolapsový stav a nevolnost po použití povzbuzujících léků.
„Soutěž se každoročně těší velkému zájmu studentek a studentů, je atraktivním zpestřením studia a zároveň nezbytnou praxí budoucích záchranářů,“ zakončila Stanislava Reichertová.
Součástí víkendového klání byly také workshopy, které zajišťovalo Centrum paliativní péče, Vodní záchranná služba ČČK a Corpulus. Akce se uskutečnila ve spolupráci s partnery: Plzeňský kraj, ZZS PK, Centrum letecké záchranné služby Líně a Bezpečnost, krizové řízení JPO 315801 – Správa NP Šumava.
Fakulta zdravotnických studií |
David Kovář |
21. 05. 2025 |