FPE Studentská aktivita Veřejnost
Borský park se v sobotu 26. dubna zaplnil běžci. Fakulta pedagogická Západočeské univerzity v Plzni (FPE ZČU) se zde i v letošním roce podílela na organizaci akce s názvem RUN for ProCit, která je určena na pomoc rodinám dětí s autismem. Výtěžek z akce poputuje na vzdělávací a sportovně-relaxační pobyty pro klienty ProCitu.
„Máme obrovskou radost, že si lidé opět našli čas a přišli podpořit rodiny dětí s autismem. Krásné počasí, úžasná atmosféra a skvělý program udělaly z devátého ročníku opravdu nezapomenutelnou akci,“ shrnula Irena Vítovcová, předsedkyně Občanského sdružení ProCit. Zmínila také, že její 19letý syn Matyáš, který je na autistickém spektru, se poprvé účastnil i samotného běhu. „Syn sice dvoukilometrovou trasu spíše ušel, ale i tak je to veliký úspěch,“ dodala. Matyáše se na startu ujal právě jeden ze studentů FPE, který s ním trasu prošel a po celou dobu se mu věnoval.
Slavnostního zahájení akce i běhu na 2 km se i letos zúčastnil děkan Fakulty pedagogické Pavel Mentlík: „Chtěl bych poděkovat všem studujícím, kteří se zapojili do této mimořádné akce. Spolupráce se sdružením ProCit je pevně ukotvena ve výuce a prolíná se v přípravě budoucích učitelů i speciálních pedagogů. Studující naší fakulty tak získávají zcela zásadní zkušenosti pro práci s dětmi s poruchou autistického spektra,“ uvedl děkan.
V rámci doprovodného programu devátého ročníku charitativního běhu RUN for ProCit připravili studenti a studentky Centra tělesné výchovy a sportu FPE ZČU dětskou překážkovou dráhu, která se těšila velkému zájmu. Děti zde plnily pohybové úkoly a za jejich zdolání si odnesly drobnou odměnu. Studující FPE se rovněž podíleli na vedení rozcvičky pro účastníky běhu, čímž připravili účastníky na sportovní výkon. Návštěvníci si také mohli vyzkoušet Nordic Walking s lektorkou Věrou Knappovou z Centra tělesné výchovy a sportu FPE ZČU, která zde vedla chodce na dvoukilometrové trati a poskytovala jim rady k této pohybové aktivitě.
Spolupráce s občanským sdružením ProCit má pro Fakultu pedagogickou ZČU dlouhodobý rozměr. „Každý pátek pořádáme v prostorách naší fakulty cvičení pro děti s poruchou autistického spektra. Tyto aktivity jsou pro nás cenné nejen po profesní stránce, ale také lidsky. Zároveň do těchto aktivit zapojujeme i naše studující. S ProCitem spolupracujeme intenzivně a velmi si této spolupráce vážíme,“ uzavřela Věra Knappová.
Porucha autistického spektra (PAS) je definována jako neurovývojová odchylka, která ovlivňuje způsob, jakým jedinec komunikuje, vnímá svět a navazuje sociální vztahy. Děti s PAS často potřebují individuální přístup, trpělivost a podporu při zvládání každodenních situací.
Fakulta pedagogická |
Michal Švec |
08. 05. 2025 |