ZČU a AK Škoda Plzeň budou spolupracovat na přípravě vrcholových sportovců. Vznikne nová laboratoř

Spolupráce Sport Tisková zpráva

Pomoci plzeňským sportovcům k nadprůměrným výkonům a vzdělávat budoucí učitele a učitelky tělesné výchovy chtějí společně ZČU a Atletický klub Škoda Plzeň. Jako součást plánované výstavby nové tribuny na městském stadionu ve Skvrňanech vznikne i zdravotnické a výzkumné zařízení pro prevenci zranění.

Čtvrtkařka Tereza Petržilková nebo vytrvalostní běžkyně Tereza Hrochová jsou obě úspěšné atletky, které spojily začátky své sportovní kariéry s Plzní a se ZČU. Aby se na městském atletickém stadionu dál dařilo vychovávat takové sportovní naděje, které reprezentují i na Olympijských hrách, chtějí se Západočeská univerzita v Plzni a Atletický klub AK Škoda Plzeň zaměřit na tréninky atletů vědeckým pohledem.

„Fakulta pedagogická bude mít uvnitř nové tribuny na stadionu pevné a odborné zázemí s vědeckými přístroji, které diagnostikují fyziologické změny v tělech sportovců před a po podání výkonu. Do teď jsme je v případě potřeby museli stěhovat tam a zpět,“ vysvětlil děkan Fakulty pedagogické Pavel Mentlík. Naměřené hodnoty pak mohou sloužit k úpravě tréninkových plánů. „V této oblasti dojde i k největšímu posunu. Atleti plzeňské škodovky tak budou moci využívat a čerpat z nejnovějších moderních trendů, znalostí i sportovního vybavení, které nás mohou opět posunout ještě blíže ke světové špičce,“ řekl předseda klubu AK Škoda Plzeň Miloslav Plašil.

Laboratoř bude rovněž sloužit vrcholovým sportovcům na ZČU zařazeným do programu Ministerstva školství UNIS. ZČU už s AK Škoda Plzeň spolupracuje dva roky, dosud měly uzavřené pouze memorandum, a protože se spolupráce osvědčila, obě strany teď podepsaly dlouhodobou smlouvu o spolupráci. „Partnerství bude přínosem nejen pro klub, kterému nabídneme naše profesionální zázemí a odborníky, ale i naše studující, kteří si díky spolupráci zkouší vést tréninky mládeže a propojují tak na stadionu a na trénincích naučenou teorii s praxí,“ popisuje Václav Salcman z Centra tělesné výchovy a sportu Fakulty pedagogické.

V největším západočeském klubu Škoda Plzeň aktivně trénuje a závodí několik stovek dětí a mládeže pod vedením profesionálních a zkušených trenérů. Novou tribunu pro ně za 190 miliónů korun plánuje postavit město Plzeň. Zahájení stavby je v plánu v následujících měsících.

Galerie


Zástupci ZČU a AK Škoda se domluvili na spolupráci při trénování vrcholových sportovců a vzdělávání budoucích učitelů tělesné výchovy.

Celouniverzitní

Andrea Čandová

21. 06. 2024