Aliance EUPeace spojuje několik různých zemí a s tím i devět různých akademických kultur – součástí jsou univerzity z Německa, Francie, Itálie, Španělska, Bosny a Hercegoviny a Turecka. „Nechceme předpokládat, že všech devět univerzit pracuje stejně a řeší stejná výzkumná témata nebo problémy ve výuce. Chceme se od sebe navzájem učit, i proto jsme alianci zakládali,“ zdůraznila na začátek schůzky s vedením ZČU Evelyn Korn z německé University of Marburg, která alianci vede. Cílem jednání bylo nejen zhodnotit první rok spolupráce v rámci čtyřletého projektu financovaného Evropskou unií, ale také najít nové možnosti propojení výzkumných témat a společných projektů napříč aliancí.
Jedním z hlavních cílů aliance je vznik specializovaných výzkumných partnerství (Research Hubs), která se zaměří na aktuální globální výzvy. Půjde o partnerství na téma klimatologie, globálního zdraví, bezpečnosti nebo migrace. „Byť tyto názvy mohou naznačovat, že půjde ryze o sociálně-vědní témata, není tomu tak. Všechna jsou úzce propojená i s novými moderními technologiemi, umělou inteligencí, energetikou nebo materiály. Partnerství tak budou mezioborová," vysvětlila Evelyn Korn. Nově budou mezi řídící orgány aliance zapojeni také prorektoři pro vědu a výzkum.
Cílem ZČU bude přilákat plzeňské vědce do co nejvíce z těchto partnerství. Rektor ZČU Miroslav Lávička vidí členství v alianci EUPeace jako dlouhodobou investici. „Členství v alianci nás pomůže zviditelnit nejen v ČR, ale i v celé Evropě. Je pro nás důležité neustále se porovnávat s ostatními univerzitami a očekáváme, že mezinárodní srovnávání špičkové vědy a vzdělávání, které povede ke zlepšování prestiže, bude podporovat i česká vláda,“ řekl. Evelyn Korn tuto snahu podpořila a zmínila, že někteří evropští politici nabyli v posledních letech dojmu, že univerzity už nejsou centrem inovací. To je podle ní potřeba změnit.
Důležitým aspektem meziuniverzitní spolupráce jsou také zahraniční výjezdy a příjezdy studujících i akademiků. Právě podporu mobilit má ZČU v celé alianci na starost jako leader pracovního balíčku. Romana Suchá z International Office ZČU zmínila, že se ZČU chce zaměřit na zvýšení počtu přijíždějících zahraničních studentů. „Už nyní máme přes 400 výjezdů ročně, zájem studentů strávit semestr v jiné zemi se po pandemii Covidu-19 opět zvyšuje. Teď potřebujeme pracovat i na tom, aby zahraniční studující chtěli přijet k nám. Věříme, že právě EUPeace nám pomůže je přilákat,“ uvedla.
Rozebírala se ale také důležitost vysokoškolské didaktiky v přípravě budoucích učitelů s důrazem na internacionalizaci. Aliance proto plánuje vytvořit příklady osvědčených postupů vycházející z dosavadních zkušeností a podpořit pedagogy při vytváření vlastních mezinárodních kurzů.
Příští rok v září bude ZČU hostit zasedání výborů a komisí EUPeace přímo v Plzni a uspořádá konferenci, jejíž hlavním tématem bude opět společný výzkum se zaměřením na možnosti umělé inteligence. Pro ZČU půjde o mimořádnou příležitost ukázat ostatním členským univerzitám vlastní výzkumné směry a nadstandardní vybavení laboratoří.
Celouniverzitní |
Andrea Čandová |
24. 10. 2024 |