Patnáct minut slávy v šatech s ostny

Šaty pošité porcelánovými jehlany navržené studentkou fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Šárkou Ištvánovou sklízejí vavříny a jsou mediálně atraktivní. 

Studentka ateliéru keramika Šárka Ištvánová ve své práci spojila dvě zadaná témata „Do divočiny“ a „Patnáct minut slávy“. Počátečním impulzem byla inspirace zpěvačkou Lady Gaga a jejími šaty z masa, které se všem vryly do paměti, a zpěvačka je s nimi často spojována.

Snažím se mezi lidmi svým outfitem nevzbuzovat žádnou pozornost. A právě toto uvědomění se pro mě stalo výzvou. Vyjít do divočiny společnosti v šatech pošitých porcelánem mně přišlo nekonvenční,“ vysvětluje Šárka.

Zvolený tvar porcelánových segmentů vypovídá o záměru, s kterým byly šaty šity. Šestiúhelníkové základny jehlanů na sebe navazují, čímž vytvářejí celistvou plochu, která dokonale kopíruje křivky těla. Tím, že jsou jehlany špičaté, působí jako ostny. Pospolu tak z šatů vytvářejí nebezpečné brnění, které je pro nositelku jakousi ochranou. V neposlední řadě je důležitý materiál, který byl použit, a sice porcelán. Porcelán je vnímán jako křehký materiál, avšak v tomto použití působí nebezpečně.

Reportáž o studentce Sutnarky a jejích “šatech s ostny“ můžete najít v archivu pořadu Kultura+ na ČT24.


Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

27.07.17


O letní školu Univerzity třetího věku byl obrovský zájem


Celouniverzitní

235

28.07.17


Český satelit má za sebou prvních dvě stě přeletů nad řídicím střediskem


Fakulta elektrotechnická

62

27.07.17


Studetni strojní fakulty absolvovali letní jadernou školu na Ukrajině


Fakulta strojní

45

25.07.17