ZČU bude spolupracovat s univerzitou v Abidžanu

Filozofická a elektrotechnická fakulta Západočeské univerzity navázaly spolupráci s Univerzitou Felixe Houphouëta-Boignyho v Abidžanu na Pobřeží slonoviny. Její náplní budou studijní pobyty studentů, stáže pedagogů i výzkumné projekty.    

Zástupci Fakulty filozofické (FF) a Fakulty elektrotechnické (FEL) Západočeské univerzity navštívili ve dnech od 19. do 26. května Univerzitu Felixe Houphouëta-Boignyho (UFHB) v západoafrickém Abidžanu, největším městě Pobřeží slonoviny. Výsledkem jednání byl podpis smlouvy o spolupráci mezi univerzitami a příprava konkrétních kroků vedoucích k studentské výměně a spolupráci ve vědě a výzkumu. 

„Na Fakultě elektrotechnické by mělo od příštího akademického roku studovat několik studentů v doktorském studijním programu a v následujícím roce bychom chtěli přijmout další studenty do prvního ročníku, kteří by u nás absolvovali standardní prezenční studium v plné délce,“ přibližuje formu spolupráce proděkan pro mezinárodní spolupráci a projekty FEL Jan Michalík, který se společně s kolegou Františkem Machem jednání v Abidžanu zúčastnil. Jednou z možností pro studenty z Pobřeží slonoviny je zařazení do programu INTERSTUD, poskytujícího stipendijní podporu zahraničním studentům ze zemí, které procházejí procesem společenské a ekonomické transformace. Na Ústavu jazykové přípravy ZČU by studenti navštěvovali kurzy češtiny.

 „V budoucnu by také mohlo několik našich vyučujících absolvovat přednáškovou stáž v Abidžanu,“ dodává Jan Michalík z FEL s tím, že předmětem jednání byla i oboustranná učitelská mobilita.

Fakulta filozofická, kterou zastupoval proděkan pro vnější vztahy Jan Záhořík, našla v univerzitě v Abidžanu možného partnera pro rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon 2020. V jeho rámci bude totiž na konci letošního roku vyhlášeno výběrové řízení na projekty v oblasti migrace. „Diskutovali jsme možnost vzniku konsorcia tvořeného ze ZČU, pařížského institutu Sciences Po a univerzit v Pavii, Addis Abebě, Chartúmu a Abidžanu,“ říká Jan Záhořík. Jedná se o pětileté projekty, které by umožnily vznik mezinárodního výzkumného týmu, jehož součástí by byla i ZČU. Hlavním žadatelem by byl institut Sciences Po v Paříži. Součástí jednání byla také možná spolupráce na mezinárodním anglickém programu v rámci Erasmus Mundus Joint Master, kterého by se měly vedle ZČU také zúčastnit univerzity v Pavii, Chartúmu, Adis Abebě a Abidžanu.

ZČU je první česká univerzita, která s Univerzitou Felixe Houphouëta-Boignyho v Abidžanu navázala spolupráci. „Univerzita v Abidžanu je nejvýznamnější univerzita ve frankofonní Africe, kde jsme dosud žádné partnerství neměli,“ vysvětluje proděkan Jan Záhořík. Co se týče afrických univerzit, rozvíjí katedra blízkovýchodních studií Fakulty filozofické spolupráci také s univerzitami v súdánském Chartúmu, v Addis Abebě v Etiopii a v marocké Marrákeši. Letos na podzim navštíví ZČU rektor UFHB profesor Karamoko a prorektor pro mezinárodní spolupráci profesor Atta.

Galerie


Fakulta elektrotechnická

Šárka Stará

31. 05. 2018


Univerzitní projekt STUDYKOM vstoupil do nového roku aktivně

Další vzdělávání Spolupráce Studenti

Celouniverzitní

23. 01. 2019

Štafeta Západočeské univerzity si dojela na běžkách pro stříbro

Sport Studenti Úspěchy

Celouniverzitní

11. 02. 2019

Milujme život a chtějme od něj co nejvíce, apeloval Marian Jelínek

Další vzdělávání Přednáška Univerzita

Celouniverzitní

29. 01. 2019