Kniha Sutnar Shapes získala prestižní designové ocenění Red Dot

Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ZČU se inspirovali Sutnarovým dílem a vznikla kniha Sutnar Shapes, která má teď na kontě významné designové ocenění Red Dot. Publikace vyšla vloni na podzim a za její koncepcí a grafickou úpravou stojí vedoucí ateliéru grafický design Kristýna Fišerová.

Kniha Sutnar Shapes je plná děl studentů Západočeské univerzity a také studentů z partnerské školy v New Yorku vedených Stevenem Hellerem.

Její příběh začal v roce 1969, kdy Ladislav Sutnar navrhl knihu The World of Shape. Měla fungovat jako přirozený průvodce dětí a dospělých světem rozmanitých tvarů, jež nás obklopují.  Návrh soustředit pozornost malých a velkých čtenářů, či spíše diváků, na příběhy tvarů, byl ovšem na svou dobu velmi revoluční a není tedy divu, že se Sutnarovi nepodařilo najít nakladatelství, které by jeho dílo vydalo.

Něco však zbylo, a právě to se stalo výchozím bodem projektu Sutnar Shapes. „Fakt, že tento jeho počin zůstal v podobě makety – torza, nás přiměl k myšlence pokusit se o jeho doplnění či rozvinutí a předložit je v podobě zadání studentům vysokých škol. Pracovali na něm pod vedením Stevena Hellera na School of Visual Art v New Yorku a pod vedením vedoucích ateliérů naší fakulty Štěpána Grygara, Kristýny Fišerové, Ditty Jiřičkové, Renáty Fučíkové a Václava Šlajcha,“ popisuje děkan Sutnarky Josef Mištera.

Do mezinárodní soutěže Red Dot Award přihlásila fakulta publikaci letos na jaře. Projekt byl jedním z 8610 děl z 45 zemí světa, z nichž 24členná komise vybrala celkem 649 děl v 17 kategoriích. Kniha Sutnar Shapes získala ocenění za grafickou úpravu v kategorii Communication design.

Slavnostní ceremoniál, předání certifikátů a vyhlášení hlavních cen Red Dot: Grand Prix se uskuteční 26. října v Konzerthaus v Berlíně. Všechny oceněné práce budou prezentovány na výstavě Design on Stage v berlínském kulturním prostoru E-Werk.

Pro Sutnar Shapes je to další úspěch. V soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2017 už získala 2. místo v kategorii Cena za vynikající polygrafické zpracování.

Produktové foto publikace: Matej Veselý

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

28. 08. 2018


Největší evropský mezinárodním veletrh vysokého školství opět s účastí ZČU

Spolupráce Studenti Univerzita

International Office

02. 10. 2019

Na ZČU se otevírá DIGIcentrum

Další vzdělávání Studenti Veřejnost

Celouniverzitní

11. 10. 2019

Projekt Peregrinus Silva Bohemica skončil, přeshraniční turistický průvodce je hotov

Spolupráce Univerzita Úspěchy

Fakulta aplikovaných věd

04. 10. 2019