Perla Plzeňského kraje vznikla na Fakultě pedagogické

Autorem ocenění, které letos poprvé udílel hejtman Josef Bernard, je Rudolf Podlipský z katedry výtvarné výchovy a kultury.

Jako mušle, která se vejde do dětské dlaně, vypadá ocenění Perla Plzeňského kraje, které v neděli předával hejtman Josef Bernard úspěšným mladým umělcům do dvaceti let. Skleněná cena se udělovala vůbec poprvé a za její podobou stojí Rudolf Podlipský z katedry výtvarné výchovy a kultury Fakulty pedagogické.

Rudolf Podlipský oceněním upozornil na sklářskou techniku, kterou by rád na škole vyučoval. „Na katedře jsem spoluzakládal ateliér sklářské techniky. Konají se v něm kurzy tvoření ze skla a rád bych do nich přidal také tavení skla do forem, což je technika, kterou vzniklo právě ocenění Perla Plzeňského kraje. Nejprve jsem vytvořil sádrový model, poté formu z takzvaného castalotu, do ní jsem vložil přesné množství kousků skla a roztavil je. Je to poměrně náročná technika a cen, do kterých jsem na závěr vypískoval nápis Perla Plzeňského kraje a vlepil malou kuličku, tímto způsobem vzniklo třináct,“ popisuje Rudolf Podlipský.

A kdo cenu získal?

Kryštof Kohout – Kategorie Hudba a drama, obor Hudební nástroj sólo
Patrik Hradecký – Kategorie Hudba a drama, obor Sólový zpěv
Jaromír Dezort – Kategorie Hudba a drama, obor Muzikál
Orchestr Tremolo
– Kategorie Hudba a drama, obor Hudební těleso a orchestr
Chasnická dudácká kapela a dívčí trio - Kategorie Hudba a drama, obor Folklor
Lucie Kosturová - Kategorie Hudba a drama, obor Literární přednes
Talentové centrum tance Storm Ballet - Kategorie Tanec, obor Moderna
Fabian Gregoriades, Anna Kučerová - Kategorie Tanec, obor Společenský tanec
TCO DANCE PLZEŇ - Kategorie Tanec, obor Disco formace
TCO DANCE PLZEŇ - Kategorie Tanec, obor Freestyle
Magdalena Fremrová - Kategorie Tanec, obor Sólový tanec
Zuzana Stejskalová - Kategorie Výtvarné umění a design
David Kratochvíl  - Kategorie Výtvarné umění a design - zvláštní cena

Udílení cen hostila Nová scéna Divadla J. K. Tyla v Plzni a celý večer měl také charitativní přesah. Výtěžek z něj totiž organizátoři věnují na konto Díky dětem 2018, což je projakt založený na pomoci zdravých dětí dětem handicapovaným.

Rudolf Podlipský s Magdalenou Fremrovou, jednou z držitelek jím vytvořeného ocenění Perla Plzeňského kraje.

Pavel KORELUS

26. 09. 2018

Fakultu právnickou ZČU povede Stanislav Balík

Studium Tisková zpráva Univerzita