Fakulta strojní představí v Techmanii formuli a Krakena

Konference Veřejnost

V rámci konference věnované technologiím obrábění bude v plzeňské Techmanii k vidění nejnovější studentský závodní vůz i oceněná frézovací hlava nové generace.
Zatímco témata dvoudenní konference pořádané katedrou technologie obrábění Fakulty strojní ZČU jsou určena pro profesionály a odborníky,  doprovodný program ve středu 6. února je otevřen nejširší veřejnosti. Fakulta, která si letos připomíná 70 let své existence, se pochlubí formulí sestrojenou týmem studentů technických fakult Západočeské univerzity. Jedná se už o pátou generaci vozu Formula Student. Během letních měsíců studenti s formulí závodí na evropských autodromech. Vloni například v konkurenci 52 univerzitních týmů vybojovali vynikající sedmé místo v italském Varanu. V Techmanii bude formule k vidění v prostoru, kde návštěvníci obvykle sledují nejrůznější chemické či fyzikální pokusy.

"Na fakultním modelu závodní formule si ukážeme vybrané součástky, které se musejí obrábět či jsou vytvořeny s podporou 3D tisku. Pro návštěvníky Techmanie máme připravenou i živou ukázku; vybereme jednu součástku, ať už vanu motoru, náboj kola či tak zvaný domeček pro řízení, a přímo na místě ji pomocí 5D frézky obrobíme,"
nastiňuje atraktivní program workshopů Jan Řehoř, vedoucí katedry technologie obrábění Západočeské univerzity v Plzni.

S technologií 3D tisku se veřejnost seznámí i prostřednictvím frézovací hlavy Kraken. Je to patentovaný prutový nástroj pro frézování těžkoobrobitelných materiálů, který vyvinul tým odborníků výzkumného centra RTI. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2018 v Brně získal Kraken zlatou medaili jako nejlepší exponát v kategorii Inovace komponent ve strojírenství - přinesl totiž výraznou úsporu hmotnosti při zachování tuhosti a naprosto revolučním způsobem řeší přívod chladicí kapaliny vnitřními kanálky na čelo i na hřbet nástroje. „Frézovací hlava je výsledkem práce velkého kolektivu lidí. Pracoval na ní tým laboratoře experimentálního obrábění, diagnostiku materiálů řešili kolegové v laboratoři materiálového inženýrství,“ popsal ji autor návrhu Miroslav Zetek.

Vše bude k vidění v rámci akce Formule ZČU aneb Vypusťte KRAKENA. Její hodinové bloky začínají ve středu 6. února v 9.00, 10.30, 13.30 a 15.00 hodin.

Galerie


Fakulta strojní

Šárka Stará

05. 02. 2019


Dětská technická univerzita se rozšiřuje do Karlovarského kraje

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Fakulta strojní

03. 10. 2019

Mezinárodní Road Movie Festival zve s podporou ZČU do celého světa

Studenti Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

04. 10. 2019

Soutěžní florbal se na ZČU hraje už deset let. Naváže na loňský úspěch?

Sport Studenti Úspěchy

Fakulta strojní

17. 10. 2019