Mezinárodní Road Movie Festival zve s podporou ZČU do celého světa

Studenti Univerzita Veřejnost

Plzeňské DEPO2015 bude od 11. do 13. října patřit druhému ročníku Mezinárodního Road Movie Festivalu. Kromě promítání snímků z celého světa se bude o zahraničí také hovořit - i díky Západočeské univerzitě v Plzni. Studenti mají zvýhodněný vstup a jednu projekci jen pro ně.
Mezinárodní Road Movie Festival uvede 30 filmů z celého světa, například z USA, Mexika, Venezuely, Švédska, Číny a dalších. Mnohé projekce doprovodí delegace filmařů a diváci se tak mohou těšit na diskuze s tvůrci a porovnat, jak filmaři s žánrem road movie pracují napříč kontinenty. Pět snímků bude mít na festivalu svou světovou premiéru, dalších 22 bude uvedeno v české premiéře.

Festival cílí především na mladší publikum a studenti se mohou do areálu DEPO2015 vydávat nejen kvůli filmům, ale také pro inspiraci. Jak vypadá studijní či pracovní pobyt v zahraničí, se dozvědí díky panelové diskuzi s názvem Na cestě se studenty a akademiky Západočeské univerzity v Plzni. Vstup na tuto akci bude zdarma a ti, kteří v depu vydrží déle, mohou po její skončení vidět dokumentární film Vědec, v němž tři vrcholoví vědečtí pracovníci ze Západočeské univerzity v Plzni představí svou práci a názory na vývoj svého oboru.

ZČU je díky projektu GRAS již podruhé hlavním partnerem festivalu a všichni studenti ZČU mají díky tomu vstup na jednotlivé projekce za symbolických 50 Kč.

Pro ZČU připravil festival speciální projekci. Studenti mohou 11. října od 10:30 zdarma vidět film: Dopravní horečka (Mexiko/Los Angeles, 80 min, režie Luciana Kaplan, původní znění s českými titulky). Film paralelně sleduje příběhy tří postav středního věku v různých světových metropolích: Mexico City, Istanbulu a Los Angeles. Všech postav se dotýká skutečnost, že téměř polovinu svého života tráví ve veřejné dopravě či v autě na cestě do práce a zpět domů. Dlouhé kolony aut komplikují nejen jejich osobní život, ale také dávají vzniknout pocitu, že setrvale přichází o něco podstatného, co už se nevrátí. Zbývá jim ještě čas k tomu, aby konfrontovali svá rozhodnutí a mohli prožít naplněný život. Je něco takového v jejich situaci vůbec možné?

Slavnostnímu zahájení festivalu bude v pátek 11. října vévodit česká předpremiéra filmu Afrika na Pionieri, první slovenská road movie na motorkách! Film přijede uvést režisér a tvůrce projektu Marek Slobodník v doprovodu zbytku výpravy. Doprovodný program nabídne cestovatelské přednášky a besedy. Na festival dorazí např. spisovatel Jakub Horák, který bude vyprávět o zážitcích z cest po Nepálu, nebo zakladatel populárního portálu cestujlevne.com David Eiselt. Fotografka Hana Kurilová pak představí sen mnoha cestovatelů: Papuu Novou-Guineu, opředenou legendami o kanibalech.

Závěrečný večer bude kromě vyhlášení vítězů patřit kultovnímu snímku Pusinky, který bude promítaný z původního 35mm filmového pásu. Film přijede osobně uvést režisérka Karin Krajčo Babinská po boku dalších hereckých hvězd.

Celouniverzitní

Pavel KORELUS

04. 10. 2019


Změny konání dubnových akcí

COVID-19 Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

16. 03. 2020

Výzkumníci z NTC pomáhají v boji proti koronaviru

COVID-19 Spolupráce Věda

Nové technologie - výzkumné centrum

30. 03. 2020

Jak na výrobu a údržbu roušky

COVID-19 Spolupráce Veřejnost

Celouniverzitní

17. 03. 2020