Mezinárodní Road Movie Festival zve s podporou ZČU do celého světa

Studenti Univerzita Veřejnost

Plzeňské DEPO2015 bude od 11. do 13. října patřit druhému ročníku Mezinárodního Road Movie Festivalu. Kromě promítání snímků z celého světa se bude o zahraničí také hovořit - i díky Západočeské univerzitě v Plzni. Studenti mají zvýhodněný vstup a jednu projekci jen pro ně.
Mezinárodní Road Movie Festival uvede 30 filmů z celého světa, například z USA, Mexika, Venezuely, Švédska, Číny a dalších. Mnohé projekce doprovodí delegace filmařů a diváci se tak mohou těšit na diskuze s tvůrci a porovnat, jak filmaři s žánrem road movie pracují napříč kontinenty. Pět snímků bude mít na festivalu svou světovou premiéru, dalších 22 bude uvedeno v české premiéře.

Festival cílí především na mladší publikum a studenti se mohou do areálu DEPO2015 vydávat nejen kvůli filmům, ale také pro inspiraci. Jak vypadá studijní či pracovní pobyt v zahraničí, se dozvědí díky panelové diskuzi s názvem Na cestě se studenty a akademiky Západočeské univerzity v Plzni. Vstup na tuto akci bude zdarma a ti, kteří v depu vydrží déle, mohou po její skončení vidět dokumentární film Vědec, v němž tři vrcholoví vědečtí pracovníci ze Západočeské univerzity v Plzni představí svou práci a názory na vývoj svého oboru.

ZČU je díky projektu GRAS již podruhé hlavním partnerem festivalu a všichni studenti ZČU mají díky tomu vstup na jednotlivé projekce za symbolických 50 Kč.

Pro ZČU připravil festival speciální projekci. Studenti mohou 11. října od 10:30 zdarma vidět film: Dopravní horečka (Mexiko/Los Angeles, 80 min, režie Luciana Kaplan, původní znění s českými titulky). Film paralelně sleduje příběhy tří postav středního věku v různých světových metropolích: Mexico City, Istanbulu a Los Angeles. Všech postav se dotýká skutečnost, že téměř polovinu svého života tráví ve veřejné dopravě či v autě na cestě do práce a zpět domů. Dlouhé kolony aut komplikují nejen jejich osobní život, ale také dávají vzniknout pocitu, že setrvale přichází o něco podstatného, co už se nevrátí. Zbývá jim ještě čas k tomu, aby konfrontovali svá rozhodnutí a mohli prožít naplněný život. Je něco takového v jejich situaci vůbec možné?

Slavnostnímu zahájení festivalu bude v pátek 11. října vévodit česká předpremiéra filmu Afrika na Pionieri, první slovenská road movie na motorkách! Film přijede uvést režisér a tvůrce projektu Marek Slobodník v doprovodu zbytku výpravy. Doprovodný program nabídne cestovatelské přednášky a besedy. Na festival dorazí např. spisovatel Jakub Horák, který bude vyprávět o zážitcích z cest po Nepálu, nebo zakladatel populárního portálu cestujlevne.com David Eiselt. Fotografka Hana Kurilová pak představí sen mnoha cestovatelů: Papuu Novou-Guineu, opředenou legendami o kanibalech.

Závěrečný večer bude kromě vyhlášení vítězů patřit kultovnímu snímku Pusinky, který bude promítaný z původního 35mm filmového pásu. Film přijede osobně uvést režisérka Karin Krajčo Babinská po boku dalších hereckých hvězd.

Pavel KORELUS

04. 10. 2019

Umělecká fakulta vybírá talenty do bakalářského studia

Studenti Studium Univerzita