To jsem z toho jelen a Hysterie umění – knižní novinky od absolventek Sutnarky

Absolventi Tisková zpráva Úspěchy

V druhé polovině října rozšíří nabídku knihkupectví dvě knihy, na jejichž počátku byly diplomové práce dnes už absolventek Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.  

Tereza Lukešová: To jsem z toho jelen

Ve středu 23. října se na český knižní trh dostává v mnoha směrech pozoruhodná kniha pro děti To jsem z toho jelen. Bohatě ilustrovaná publikace o české přírodě a myslivosti nahlíží do tajemného světa lesní zvěře, mysliveckých tradic a přibližuje vztah myslivců k lesu a krajině. Mladá ilustrátorka Tereza Lukešová, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, stojí za jejím vznikem nejen jako výtvarnice, ale také jako autorka textů i grafička. Knihou, která vznikla původně jako diplomová práce pod vedením Renáty Fučíkové, chce mimo jiné zbavit Čechy předsudků spojených s myslivostí.

„Čiplenky uvidíte z kazatelny a na šoulačce uslyšíte kodrcání.“ Nic vám to neříká? Ilustrovaná kniha Terezy Lukešové odhaluje také tajnou řeč myslivců a jejich umění. „Česká myslivost má jednu z nejstarších tradic na světě a ovlivnila krajinu, kulturu i náš jazyk,“ tvrdí ještě ne třicetiletá autorka, jejíž autorská kniha To jsem z toho jelen vypráví příběh lidské péče o českou přírodu. Přes 120 barevných ilustrací nahlíží do života zvěře, slovník myslivecké mluvy zase učí rozumět zvláštnímu mysliveckému jazyku a vyprávění o honech a mysliveckých tradicích představuje neobyčejné zvyky českého venkova. Tereza Lukešová knihu nejen ilustrovala, ale také graficky upravila a odborná fakta o přírodě a myslivosti převyprávěla jazykem vhodným pro děti a rodinné čtení.

„Chtěla jsem vytvořit knihu pro děti a jejich rodiny, které se rády společně dozvídají nové věci,“ říká autorka. „Každý byl někdy v lese, ale ne každý objevil, co všechno se tam může dít,“ dodává. Naučná ilustrovaná kniha dětem vysvětlí, proč září i říjen dostaly jméno podle jeleních námluv, jak Bivoj pomocí kance získal nevěstu, i proč zajíci musí jíst svoje bobky. Téma myslivosti přesahuje do kultury, českého jazyka i biologie. Myslivost podle Terezy Lukešové učí myslet na to, jak se s respektem chovat k volné přírodě a jejím obyvatelům. „Děti i dospělí se dozvědí, jaké vztahy vznikaly mezi lidmi a českou přírodou a jak se k naší krajině chováme dnes. Zjistí, že správný myslivec musí o zvěř nejdřív pečovat a až pak ji lovit a že je velký rozdíl mezi lovem a zabíjením,“ vysvětluje.

To jsem z toho jelen vznikla původně jako diplomová práce v ateliéru Mediální a didaktické ilustrace pod vedení Renáty Fučíkové na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Mrzelo mě, že ohledně myslivosti panuje spousta předsudků a negativních názorů, chtěla jsem ten pohled změnit,“ říká autorka. Inspiraci k vytvoření knihy o myslivosti pro děti našla Tereza Lukešová u svých předků. „S prarodiči jsme jezdili na zámek Ohrada, kde je nejstarší myslivecké muzeum, a také měli doma knihu Tisíc let myslivosti, která mě uchvátila. A můj praděda byl tak trochu pytlák,“ směje se.

To jsem z toho jelen je sice debutovou autorskou knihou, Tereza Lukešová už má ale za sebou řadu knižních projektů. S knihou Česká myslivost byla nominována na Národní cenu za studentský design 2018, její ilustrace byly součástí knižní řady pohádek pro děti s poruchou autistického spektra, která získala Zlatou stuhu za nakladatelský počin. Tereza ilustruje pro přední česká nakladatelství, naposledy pro nakladatelství Labyrint v knize Příběhostroj, nominované na knihu roku 2019.

Autorskou knihu s více než 120 ilustracemi a poutavým vyprávěním vydává nakladatelství Pikola. Určena je pro děti od 8 let.

To jsem z toho jelen, vyprávění o české přírodě a jejích lidech

Nakladatelství Pikola, Euromedia group a.s.

 

Martina Scholleová: Hysterie umění

Hysterie umění Martiny Scholleové vznikla v roce 2018 jako diplomová práce pod vedením Kristýny Fišerové, vedoucí ateliéru Grafický design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Podle autorky kniha svižně a vtipně pojednává o dějinách umění od pravěku po současnost.

Hysterie umění přibližuje zajímavosti ze života a díla českých a světových umělců originální vizuální formou a srozumitelnými dialogy. Je vhodná pro děti i dospělé, poslouží jako pomůcka například studentům a pedagogům uměleckých oborů. „Hravý probouzeč hledačů jmen a pojmů určitě pobaví a potěší školní děti i znalce umění,“
říká o nové publikaci sochař Kurt Gebauer.

Hysterie umění vychází v pondělí 21. října v nakladatelství Labyrint.

Galerie


Tereza Lukešová

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Šárka Stará

16. 10. 2019


Představujeme Etický kodex ZČU (1)

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Celouniverzitní

21. 09. 2020

Projekt UNIS pomůže špičkovým sportovcům při studiu

Sport Studenti Studium

Celouniverzitní

18. 09. 2020

Konference Energetické stroje a zařízení se konala už podevatenácté

Konference Univerzita Věda

Fakulta strojní

16. 09. 2020