To jsem z toho jelen a Hysterie umění – knižní novinky od absolventek Sutnarky

Absolventi Tisková zpráva Úspěchy

V druhé polovině října rozšíří nabídku knihkupectví dvě knihy, na jejichž počátku byly diplomové práce dnes už absolventek Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Tereza Lukešová: To jsem z toho jelen

Ve středu 23. října se na český knižní trh dostává v mnoha směrech pozoruhodná kniha pro děti To jsem z toho jelen. Bohatě ilustrovaná publikace o české přírodě a myslivosti nahlíží do tajemného světa lesní zvěře, mysliveckých tradic a přibližuje vztah myslivců k lesu a krajině. Mladá ilustrátorka Tereza Lukešová, absolventka Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni, stojí za jejím vznikem nejen jako výtvarnice, ale také jako autorka textů i grafička. Knihou, která vznikla původně jako diplomová práce pod vedením Renáty Fučíkové, chce mimo jiné zbavit Čechy předsudků spojených s myslivostí.

„Čiplenky uvidíte z kazatelny a na šoulačce uslyšíte kodrcání.“ Nic vám to neříká? Ilustrovaná kniha Terezy Lukešové odhaluje také tajnou řeč myslivců a jejich umění. „Česká myslivost má jednu z nejstarších tradic na světě a ovlivnila krajinu, kulturu i náš jazyk,“ tvrdí ještě ne třicetiletá autorka, jejíž autorská kniha To jsem z toho jelen vypráví příběh lidské péče o českou přírodu. Přes 120 barevných ilustrací nahlíží do života zvěře, slovník myslivecké mluvy zase učí rozumět zvláštnímu mysliveckému jazyku a vyprávění o honech a mysliveckých tradicích představuje neobyčejné zvyky českého venkova. Tereza Lukešová knihu nejen ilustrovala, ale také graficky upravila a odborná fakta o přírodě a myslivosti převyprávěla jazykem vhodným pro děti a rodinné čtení.

„Chtěla jsem vytvořit knihu pro děti a jejich rodiny, které se rády společně dozvídají nové věci,“ říká autorka. „Každý byl někdy v lese, ale ne každý objevil, co všechno se tam může dít,“ dodává. Naučná ilustrovaná kniha dětem vysvětlí, proč září i říjen dostaly jméno podle jeleních námluv, jak Bivoj pomocí kance získal nevěstu, i proč zajíci musí jíst svoje bobky. Téma myslivosti přesahuje do kultury, českého jazyka i biologie. Myslivost podle Terezy Lukešové učí myslet na to, jak se s respektem chovat k volné přírodě a jejím obyvatelům. „Děti i dospělí se dozvědí, jaké vztahy vznikaly mezi lidmi a českou přírodou a jak se k naší krajině chováme dnes. Zjistí, že správný myslivec musí o zvěř nejdřív pečovat a až pak ji lovit a že je velký rozdíl mezi lovem a zabíjením,“ vysvětluje.

To jsem z toho jelen vznikla původně jako diplomová práce v ateliéru Mediální a didaktické ilustrace pod vedení Renáty Fučíkové na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. „Mrzelo mě, že ohledně myslivosti panuje spousta předsudků a negativních názorů, chtěla jsem ten pohled změnit,“ říká autorka. Inspiraci k vytvoření knihy o myslivosti pro děti našla Tereza Lukešová u svých předků. „S prarodiči jsme jezdili na zámek Ohrada, kde je nejstarší myslivecké muzeum, a také měli doma knihu Tisíc let myslivosti, která mě uchvátila. A můj praděda byl tak trochu pytlák,“ směje se.

To jsem z toho jelen je sice debutovou autorskou knihou, Tereza Lukešová už má ale za sebou řadu knižních projektů. S knihou Česká myslivost byla nominována na Národní cenu za studentský design 2018, její ilustrace byly součástí knižní řady pohádek pro děti s poruchou autistického spektra, která získala Zlatou stuhu za nakladatelský počin. Tereza ilustruje pro přední česká nakladatelství, naposledy pro nakladatelství Labyrint v knize Příběhostroj, nominované na knihu roku 2019.

Autorskou knihu s více než 120 ilustracemi a poutavým vyprávěním vydává nakladatelství Pikola. Určena je pro děti od 8 let.

To jsem z toho jelen, vyprávění o české přírodě a jejích lidech

Nakladatelství Pikola, Euromedia group a.s.

Martina Scholleová: Hysterie umění

Hysterie umění Martiny Scholleové vznikla v roce 2018 jako diplomová práce pod vedením Kristýny Fišerové, vedoucí ateliéru Grafický design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU. Podle autorky kniha svižně a vtipně pojednává o dějinách umění od pravěku po současnost.

Hysterie umění přibližuje zajímavosti ze života a díla českých a světových umělců originální vizuální formou a srozumitelnými dialogy. Je vhodná pro děti i dospělé, poslouží jako pomůcka například studentům a pedagogům uměleckých oborů. „Hravý probouzeč hledačů jmen a pojmů určitě pobaví a potěší školní děti i znalce umění,“
říká o nové publikaci sochař Kurt Gebauer.

Hysterie umění vychází v pondělí 21. října v nakladatelství Labyrint.

Tereza Lukešová

Šárka Stará

16. 10. 2019

Představujeme Etický kodex ZČU (1)