Pracovníky psychosociální intervenční služby přijel do Nečtin pozdravit ministr zdravotnictví

Konference Univerzita Veřejnost

Do nečtinského školicího zařízení Západočeské univerzity (ZČU) se na třídenní konferenci sjeli členové Systému psychosociální intervenční služby z celé České republiky. Za jejich práci nejen během pandemie koronaviru jim poděkoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Účastníky konference v prostorách ZČU přivítal rektor Miroslav Holeček.

Pracovníci psychosociální intervenční služby jsou v náročných situacích oporou svým kolegům záchranářům, lékařům a zdravotním sestrám, ale pomáhají také svědkům událostí, při nichž dochází k náhlému poškození zdraví či úmrtí. Na zámek v Nečtinech přijeli odborní pracovníci sdílet zkušenosti a vědomosti získané za uplynulý rok. V programu konference, konané od 31. května do 2. června, tak dominovaly události, jako byla střelba ve Fakultní nemocnici Ostrava, k níž došlo v prosinci 2019, nebo pandemie koronaviru.

„Zdravotnická povolání patří k těm nejnáročnějším. Je proto dobře, že psychosociální intervenční služba pomáhá k řešení stresových situací, které jsou s těmito profesemi spojeny,“ ocenil v úvodu hlavního dne konference ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Připomněl také, že odborná péče poskytnutá zaměstnancům ostravské nemocnice, kteří byli přítomni masové střelbě, přispěla nejen k tomu, že se tito lidé následně vyrovnali s extrémní situací, ale také setrvali ve zdravotnictví. Interventům poděkoval ministr zdravotnictví i za jejich práci během pandemie koronaviru. Zmínil, že nepřetržitou linku pomoci, kterou jeho ministerstvo jako podporu pro zdravotníky zřídilo, chce udržet i do budoucna. Zmírnit negativní dopady fyzické a psychické zátěže na lékařské a zdravotnické pracovníky má podle jeho slov i pilotní projekt Prevence II, který započal 1. března 2020 a potrvá do konce června 2023.


„Vážím si práce, kterou děláte, a přeji vám, aby krásné okolí a příroda severního Plzeňska pomohly k tomu, abyste zkoncentrovali své síly a zvládli další náročné úkoly, které vás čekají,“ uvedl při zahájení konference rektor ZČU Miroslav Holeček.

 „Výměna zkušeností v rámci odborných konferencí na univerzitní půdě je důležitým motorem vaší práce. Pevně věřím, že neformální prostředí přispěje k předávání vašich zkušeností a získávání nových znalostí,“ přivítala první návštěvníky zámku v letošním roce ředitelka Školicího a ubytovacího zařízení Nečtiny Štěpánka Špilerová.

Hodně sil do další práce popřál účastníkům konference také náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Ivo Prcín.

Zámek Nečtiny, který byl v důsledku pandemie koronaviru uzavřen, obnovil svůj provoz 12. května. Otevřeno má vždy od úterý do neděle v čase 10 až 17 hodin. Zve na příjemné posezení, okolní památky a vyjížďky na elektrokole nebo koloběžce, které si lze na zámku zapůjčit. Pro školy, firmy a další organizace je zařízení ZČU ideálním místem pro pořádání vícedenních akcí.

Galerie


Celouniverzitní

Pavel KORELUS

01. 06. 2020


Sušická nemocnice děkuje za pomoc budoucím zdravotníkům

Spolupráce Studenti Veřejnost

Fakulta zdravotnických studií

28. 04. 2021

V kampusu ZČU se testuje vysokorychlostní 5G síť

Spolupráce Tisková zpráva Veřejnost

Celouniverzitní

05. 05. 2021

Praktické výuky a praxe se od 10. května mohu účastnit studenti všech ročníků

covid-19 Studenti Univerzita

Celouniverzitní

07. 05. 2021