Galerie Ladislava Sutnara patří Českým hrdinkám

Students Public Exhibition

Do 1. srpna je v Galerii Ladislava Sutnara v Riegrově ulici k vidění výstava "České hrdinky". Výstavní projekt o emancipaci a síle něco změnit vytvořila Renáta Fučíková a studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Na podzim k němu vyjde stejnojmenná kniha, na níž se podílely historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková.

„České hrdinky" jsou uměleckým a literárním projektem, který se věnuje vlivu žen na české dějiny. Vznikl symbolicky 100 let poté, co se feministce, učitelce, aktivistce a vůdčí osobnosti československého ženského hnutí Františce Plamínkové podařilo docílit toho, aby byl do praxe uveden pokrokový princip rovnosti obou pohlaví, jak byl zakotven v Masarykově ústavě z roku 1918.

Princezny, mecenášky umění, spisovatelky, letkyně, členky odboje proti nacistickým a komunistickým okupantům, surrealistické malířky, zpěvačky protestsongů, automobilové závodnice, novinářky, hollywoodské herečky, humanitární pracovnice, operní hvězdy, módní návrhářky, zlatými medailemi ověnčené sportovkyně – návštěvníci se mohou nechat inspirovat výraznými charaktery a úspěchy 50 významných nositelek změn „k naplňování vlastních snů a životních cílů", jak říká autorka projektu Renáta Fučíková.

Více se o něm můžete dozvědět z rozhovoru, který s Renátou Fučíkovou vedl kurátor výstavy Jan Van Woensel.

Foto: Kamran Julfayev

Partnery projektu jsou Česká centra a Radio Prague International.

Gallery


Ladislav Sutnar Faculty of Art and Design

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

21. 07. 2020


RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation

Press Release Transfer Science

Faculty of Electrical Engineering

03. 05. 2021

University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021