Galerie Ladislava Sutnara patří Českým hrdinkám

Studenti Veřejnost Výstava

Do 1. srpna je v Galerii Ladislava Sutnara v Riegrově ulici k vidění výstava "České hrdinky". Výstavní projekt o emancipaci a síle něco změnit vytvořila Renáta Fučíková a studenti ateliéru Didaktické ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Na podzim k němu vyjde stejnojmenná kniha, na níž se podílely historička Lenka Křížová a spisovatelka Kateřina Tučková.

„České hrdinky" jsou uměleckým a literárním projektem, který se věnuje vlivu žen na české dějiny. Vznikl symbolicky 100 let poté, co se feministce, učitelce, aktivistce a vůdčí osobnosti československého ženského hnutí Františce Plamínkové podařilo docílit toho, aby byl do praxe uveden pokrokový princip rovnosti obou pohlaví, jak byl zakotven v Masarykově ústavě z roku 1918.

Princezny, mecenášky umění, spisovatelky, letkyně, členky odboje proti nacistickým a komunistickým okupantům, surrealistické malířky, zpěvačky protestsongů, automobilové závodnice, novinářky, hollywoodské herečky, humanitární pracovnice, operní hvězdy, módní návrhářky, zlatými medailemi ověnčené sportovkyně – návštěvníci se mohou nechat inspirovat výraznými charaktery a úspěchy 50 významných nositelek změn „k naplňování vlastních snů a životních cílů", jak říká autorka projektu Renáta Fučíková.

Více se o něm můžete dozvědět z rozhovoru, který s Renátou Fučíkovou vedl kurátor výstavy Jan Van Woensel.

Foto: Kamran Julfayev

Partnery projektu jsou Česká centra a Radio Prague International.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

21. 07. 2020

Představujeme Etický kodex ZČU (10)

Etika Studenti Zaměstnanci