Západočeská univerzita přechází na distanční výuku

covid-19 Studium Tisková zpráva

Od zítřka, tedy středy 23. září, přechází Západočeská univerzita (ZČU) na základě mimořádného opatření Krajské hygienické stanice Plzeňského kraje na distanční formu vzdělávání. Od uvedeného termínu je tak s několika výjimkami zakázána osobní přítomnost studentů ZČU na výuce.

Opatření souvisí s tím, že se Plzeň dostala do oranžové barvy na koronavirovém semaforu. Zákaz osobní přítomnosti studentů se nevztahuje na klinickou a praktickou výuku a praxi, individuální návštěvy knihoven a studoven, individuální konzultace, zkoušení za přítomnosti nejvýše 10 osob a laboratorní, experimentální nebo uměleckou práci za přítomnosti nejvýše 15 osob.     

„Ačkoliv jsme měli zájem zúčastnit se jednání krajského krizového štábu, kde se o možném přechodu na distanční výuku jednalo, neměli jsme bohužel možnost do podoby mimořádného opatření nijak promluvit a jakkoliv ho ovlivnit. O návrhu opatření jsme se navíc dozvěděli z médií, což považuji za velmi nešťastné,“ říká rektor ZČU Miroslav Holeček. Původní návrh krajské hygieny přitom počítal s 24. zářím jako termínem, kdy má ZČU přejít na distanční formu výuky. Následující den však došlo ke změně termínu. Platné mimořádné opatření vydané Krajskou hygienickou stanicí Plzeňského kraje tak nařizuje přechod na distanční výukou už od středy 23. září. 

„Usiloval jsem o to, aby alespoň studenti prvních ročníků mohli dokončit první týden semestru. Bohužel mi nebylo vyhověno,“ doplňuje se znepokojením rektor, kterého mrzí, že noví studenti, kterých do bakalářského studia nastupuje 3700, nebudou mít ani minimální možnost sžít se s prostředím univerzity, poznat pedagogy a přizpůsobit se vysokoškolskému stylu výuky a hodnocení.

Opatření by mělo trvat do 23. října.Pevně věřím, že jde opravdu jen o dočasné opatření, které má za účel přispět ke zmírnění nárůstu nových případů onemocnění covid-19. Dlouhodobé omezování vzdělávání může mít velmi negativní důsledky,“ upozorňuje rektor Miroslav Holeček.

AKTUALIZACE 23. 9.

Od 23. 9. do 31. 10. přechází z rozhodnutí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje na distanční výuku také pobočka ZČU v Chebu.

Celouniverzitní

Šárka Stará

22. 09. 2020