Knihy, které by neměly chybět pod vaším stromečkem

Univerzita Úspěchy Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara má dva tipy na vánoční dárky.

Životní osudy šedesáti výjimečných žen líčí kniha Hrdinky s podtitulem Příběhy významných českých žen. Za projektem stojí vedoucí ateliéru Didaktická ilustrace na Sutnarce Renáta Fučíková, která před dvěma lety, u příležitosti 100. výročí československé ústavy, zadala svým studentům jako semestrální úkol téma České významné ženy.

Do kolekce portrétů zařadila Renáta Fučíková i hrdinky románů, filmů nebo mýtů. „Na konci semestru se o naší práci dozvěděla známá spisovatelka Kateřina Tučková a navrhla spolupráci, protože se tehdy podílela na podobném projektu. Pochopitelně jsem její nabídku s nadšením přijala," vysvětluje Fučíková.

V následujícím semestru autoři projektu doladili seznam osobností, vypustili fiktivní osobnosti a zaměřili se pouze na ty skutečné. Vznikla tedy zhruba stovka portrétů, k nimž souběžně Kateřina Tučková psala literární texty s odbornou pomocí historičky Lenky Křížové a ve spolupráci s Annou Musilovou. Padesátka slavných žen byla letos v létě představena v Galerii Ladislava Sutnara a díky Českým centrům také v Izraeli, Moskvě a Rotterdamu. Další uvedení projektu se chystá v v Athénách, Londýně, New Yorku, Stockholmu, Bukurešti, Sofii, Římě, Vídni, Bratislavě, Soulu, Tokiu a v dalších destinacích rozsáhlé sítě Českých center.

Podle spoluautorky, historičky Lenky Křížové je kniha jedinečná také tím, že „osudy skutečných českých hrdinek byly beletrizovány tak, aby upoutaly pozornost především mladých čtenářek a čtenářů“. Výběr žen byl podle Křížové podřízen tomu, aby se v knize, která je rozdělena na osm kapitol, objevily co nejpestřejší příběhy. Proto se můžeme setkat s ženami historicky známými, jakými jsou například královny Eliška Přemyslovna a Marie Terezie, automobilová závodnice Eliška Junková nebo první dáma Olga Havlová. V knize jsou však také popsány osudy hrdinek, které veřejnost až tolik nezná. Jako třeba Františka Plamínková nebo Marie Šmolková, která stála u zrodu záchrany 669 židovských dětí, známých jako Wintonovy.

Kniha, o jejíž grafickou úpravu se postaral student navazujícího magisterského ateliéru Grafický design Jakub Heyduk, vyšla v nakladatelství Euromedia.

Dalším projektem studentů ateliéru Didaktická ilustrace je publikace VELVET EFFECT*1988-1992, která podává soubor stručných informací a příběhů z uvedených let. Autorem poutavého textu, jenž svými ilustracemi doplnila pod vedením Renáty Fučíkové padesátka studentů, je žurnalista Petr Švec. Knihu, jež je určena pro čtenáře od 9 let, graficky upravila studentka navazujícího magisterského ateliéru Grafický design Kamila Kučerová a vydalo ji nakladatelství Albatros.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

02. 12. 2020


Online veletrh iKariéra nabídne studentům a absolventům možnosti pracovního uplatnění

Absolventi Festival Studenti

Celouniverzitní

12. 04. 2021

Západočeská univerzita vyhlašuje výzvu Poděkuj sportem

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Fakulta strojní

12. 04. 2021

ZČU obdržela finální zprávu MICHE 2020

Spolupráce Univerzita

International Office

01. 04. 2021