Profesor Jan Švejnar přednášel na Fakultě ekonomické

Hosté Přednáška Úspěchy

V úterý 8. 12. byl hostem Fakulty ekonomické profesor Jan Švejnar z prestižní Columbia University v New Yorku. Pro studenty a pedagogy přednášel na téma Nové trendy v ekonomickém výzkumu. Vzhledem k epidemiologickým podmínkám se přednáška a následná diskuse uskutečnily online. Přednášku i diskuzi fakulta živě streamovala na své facebookové stránce, takže byla přístupná široké veřejnosti.

Jan Švejnar vystudoval ekonomii na Cornell University a Princeton University. Je laureátem ceny IZA v oboru ekonomie práce (2015) a ceny Neuron za přínos světové vědě (2012). Kromě Spojených států působí také v Praze, kde byl jedním ze zakladatelů CERGE-EI. V rámci Národohospodářského ústavu AV ČR, v.v.i., který založil, vede think-tank IDEA. Se Západočeskou univerzitou jej pojí skutečnost, že před 15 lety získal na návrh Fakulty ekonomické čestný doktorát, na což zavzpomínal také během svého vystoupení.

Ve své přednášce mluvil o tom, jak se za posledních 200 let proměnila dominance ve světovém hospodářství a kam by mohlo dále směřovat v kontextu současné geopolitiky. Neopomněl zmínit možné dopady koronavirové pandemie na globální ekonomiku a to, jakým směrem se další výzkumná témata mohou ubírat v důsledku těchto změn a v důsledku vzrůstajícího vlivu moderních technologií. Poté představil jeden ze svých současných výzkumných projektů, který se pokouší odpovědět na otázku, jaký vliv mají miliardáři na národní ekonomiky zemí.

V diskusi se studenty i pedagogy dále probral témata zelené ekonomiky, kryptoměn, progresivního zdanění, rozdílů a limitů státního kapitalismu (reprezentovaného Čínou) a kapitalismu volného trhu (reprezentovaného západním světem) nebo perspektivu oboru behaviorální ekonomie.

Profesor Švejnar připustil, že online vzdělávání přináší obrovské možnosti, kdy lze efektivně přednášet během krátké chvíle studentům z různých částí světa a zprostředkovat špičkové řečníky, aniž by museli vážit cestu. Zároveň ale zdůraznil, že vazba se studenty ve třídě se nedá plně nahradit. Na základě vlastních zkušeností proto očekává, že v postcovidové době klasický způsob vzdělávání zcela nezanikne, ale přesune se do určité hybridní formy, která bude kombinovat online i prezenční vzdělávání.

Přednášku i diskusi profesora Švejnara lze nyní zhlédnout na fakultním kanále YouTube.

Galerie


Fakulta ekonomická

Jiří Preis, Ivana Kutáčová

15. 12. 2020


Západočeská univerzita má tři nové profesory

Tisková zpráva Univerzita Zaměstnanci

Nové technologie - výzkumné centrum

17. 12. 2020

Principy z oblasti Engineering Design nám pomohly vyřešit problémy, s nimiž jsme se dlouho potýkali

Přednáška Spolupráce Studium

Fakulta strojní

15. 12. 2020

Fakultu aplikovaných věd ZČU povede Miloš Železný

Tisková zpráva Univerzita Zaměstnanci

Fakulta aplikovaných věd

16. 12. 2020