Komiksový projekt IOGI ve čtvrti Suginami

Studenti Úspěchy Výstava

Do 26. září 2021 je v tokijském Muzeu místní historie Suginami vystaven komiksový projekt Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni s názvem IOGI. Projekt zachycuje každodenní život Japonců pohledem studentů pod vedením kreslíře a pedagoga Václava Šlajcha.

Výstavní projekt měl svoji premiéru letos na jaře v tokijském Českém centru. Přes dvacet českých, slovenských a ruských studentů plzeňské fakulty se podílelo na vytvoření komiksových příběhů výrazně odlišných výtvarných stylů vymykajících se západním stereotypům o Japonsku. Popisují běžný život obyčejných lidí, převážně v typické japonské rezidenční čtvrti Suginami, kolem vlakové stanice Iogi, na okraji Tokia. Studenti ateliéru Mediální ilustrace vycházeli ze scénářů česko-francouzského básníka žijícího v Tokiu Jeana-Gasparda Páleníčka.

Kromě samotného projektu IOGI je v Muzeu místní historie Suginami k vidění také sekce věnovaná dějinám českého komiksu a sekce přibližující návštěvníkům obraz Japonska v českém komiksu, kterou připravil historik komiksu a badatele při Ústavu pro českou literaturu Akademie věd ČR Pavel Kořínek. Grafickou podobu výstavy vytvořil grafik a pedagog fakulty Ondřej Zámiš.

Projekt bude posléze putovat po dalších dvou místech Japonska. V říjnu bude společně s autorskou výstavou Václava Šlajcha vystaven v městě Susaki, na jaře roku 2022 pak v galerii Niké tokijské univerzity Joshibi University of Art and Design. Následovat má uvedení v rámci výstav v České republice a v dalších zemích.

Vzniklé komiksy vydala fakulta knižně v japonské mutaci, přičemž plánuje se vydání dalších tří mutací  – české, anglické a francouzské, jimiž projekt potenciálně osloví všechny tři hlavní světové komiksové oblasti - mangu, comics a bande dessinée. Design bezmála stoosmdesátistránkové publikace je dílem grafiků Rostislava Vaňka, Kristiny Fišerové a Michala Kopeckého a je opatřena doslovem z pera badatele Pavla Kořínka.

„Na knize IOGI je vidět velká práce na jednotlivých podrobnostech zobrazovaných skutečností, péče o kvalitní japonské překlady. Je z ní patrné, jak velkou snahu její tvůrci vynaložili, o to víc když člověk uváží, že studenti, kteří komiksy kreslili, v Japonsku osobně nikdy nebyli. Japonsko se jim navzdory tomu podařilo vizuálně zachytit vskutku pozoruhodně, přitom z příběhů vyzařuje individualita autora scénářů. Velmi si cením míry úsilí, které vedlo studenty Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara k takto sociologicky přesvědčivému a umělecky hodnotnému výsledku,“ uvedla Naoko Takeda, socioložka působící na tokijské Waseda University.

Foto: Jean-Gaspard Páleníček

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

09. 09. 2021


Fakulta zdravotnických studií vydala dvě odborné knihy

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Fakulta zdravotnických studií

18. 01. 2022

Galerie Ladislav Sutnara zve na výstavu Vladimíra Vély

Univerzita Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

14. 01. 2022

Západočeská univerzita zve na Den otevřených dveří. Uskuteční se online i prezenčně (aktualizováno)

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

19. 01. 2022

Společný přeshraniční projekt ekonomických fakult ZČU a Hochschule Hof vyvrcholil v Schönsee

International Spolupráce Studenti

Fakulta ekonomická

25. 01. 2022

Studentky prvního ročníku Porodní asistence prezentovaly svoji praxi

Konference Studenti Univerzita

Fakulta zdravotnických studií

25. 01. 2022