Software BrainIn usnadní lidem s poškozením mozku návrat k běžnému životu

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Modrá, červená, světlá. Které slovo do řady nepatří? A jaký živočich se skrývá v písmenech ň, k, ů? Pro zdravého člověka hračka, pro někoho, kdo se zotavuje po cévní mozkové příhodě, ne. Právě pro pacienty s poškozením mozku je určen online softwarový systém BrainIn z Fakulty aplikovaných věd.

Pro pacienty v akutní fázi onemocnění mozku i ve fázi dlouhodobé domácí rehabilitace představuje BrainIn nástroj, který jim usnadní návrat k běžnému životu. Při jeho tvorbě využili odborníci z katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd cílené neurorehabilitační metody a postupy i znalosti informačních technologií.

Úlohy, sloužící pro domácí i institucionální rehabilitaci, jsou hravé a zadání pestrá, což je na BrainIn jedna z nejdůležitějších věcí. Neurorehabilitační terapeuti totiž budou moci díky softwaru a jeho šablonám vybírat jednotlivé úkoly a sestavovat z nich cvičení na míru potřebám svých pacientů. Právě to BrainIn odlišuje od již existujících podobných programů. „Zároveň systém sbírá informace o tom, jak se pacient při vykonávání cvičení chová, kam kliká, jak je úspěšný a podobně. To nám v budoucnu umožní využít metod strojového učení při vytváření terapií,“ uvádí za autory BrainIn Roman Mouček.

Na webu s adresou brainin.kiv.zcu.cz si neurorehabilitační cvičení může vyzkoušet kdokoliv. Vybírat lze z devatenácti ukázkových úloh se střední obtížností. Jde o doplňování chybějících slov do vět, spojování barevných bodů, domalování obrázků nebo spojování dvojic. Stačí být u počítače a mít přístup k internetu. Terapeuti by pro využívání všech možností softwaru měli sebe i své pacienty zaregistrovat.

S podtitulem „hry pro domácí neurorehabilitaci“ už vědci z Fakulty aplikovaných věd svůj software představili návštěvníkům Dnů vědy a techniky, odborného představení se nyní BrainIn dočká na konferenci INSPO, která se věnuje technologiím pro osoby se specifickými potřebami. Uskuteční se v neděli 17. října v Kongresovém centru Praha.

Software BrainIn není jediný projekt katedry informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd, který cílí na znevýhodněné osoby. Známý je také BASIL – systém založený na ovládání počítače mozkem. Nesoběstačným lidem má pomoci vyjádřit jejich základní potřeby a získat alespoň omezenou kontrolu nad domácností. Vědci ze ZČU na něm spolupracovali s německými společnostmi Strategische Partnerschaft Sensorik a Sensorik‑Bayern.

Fakulta aplikovaných věd

Šárka Stará

12. 10. 2021


Podcast Plzeňský historik vyzpovídal členku expedice Z101 Lindu Piknerovou

Univerzita Veřejnost

Fakulta filozofická

25. 11. 2021

V soutěži European Health Hackathon zvítězil tým studentů ČVUT a ZČU

Soutěž Studenti Úspěchy

Fakulta ekonomická

25. 11. 2021

Diplomová práce absolventky Sutnarky získala čestné uznání za nakladatelský počin ve světové soutěži

Soutěž Tisková zpráva Úspěchy

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

23. 11. 2021

Citační manažer usnadní psaní kvalifikačních a odborných prací

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Univerzitní knihovna

01. 12. 2021

Unikátní světelná instalace Osm světel oslavuje židovský svátek Chanuku

Spolupráce Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

30. 11. 2021