Galerie Ladislava Sutnara představí druhou část výstavního projektu BOUNDARIES: TIME

24  -  23 November - December

24. listopadu, 18:00 - 23. prosince, 18:00

Galerie Ladislava Sutnara

Veřejnost Výstava

U příležitosti 10. výročí mezinárodního fotografického symposia připravila Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara dvě výstavy. Výstava v plzeňské Galerii Ladislava Sutnara bude slavnostně otevřena 24. listopadu od 18 hodin.

Vstup: volný

Projekt organizují Vojtěch Aubrecht, Štěpán Grygar a kurátor Jan Van Woensel. S oslavou letošního jubilejního ročníku přichází také nový název: Boundaries. Plzeňská výstava doplňuje výstavu prezentovanou do 3. prosince v Galerii Nová Síň.

Námět projektu Boundaries se každoročně mění. Tématem jeho 10. ročníku je Čas. Pro svou nehmatatelnost, všeobecnou závaznost i nemožnost mu uniknout čas inspiroval umělce, filozofy, spisovatele, básníky, hudebníky, filmaře, fyziky, léčitele, duchovní vůdce, hlásající svépomoc, i cestovní kanceláře. Když řecký filosof Hérakleitos kdysi prohlásil: „Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, protože nebudeš stejným člověkem a nebude to stejná řeka,“ jasně vyjádřil, že příroda, lidé i zkušenosti podléhají neustálému, byť sebepomalejšímu procesu změny. Poznatek, že všechno plyne a že čas je nevratný, se promítá i v improvizovaném jazzovém proudu vědomí beatnika Jacka Kerouaca, v osm hodin a pět minut trvajícím němém artovém filmu Empire Andyho Warhola či v monumentálním díle La Ribaute Anselma Kiefera, o kterém Sophie Fiennes natočila dokument Over Your Cities Grass Will Grow. Pro trvalá umělecká díla je čas mnohdy niterným leitmotivem i kontextem zároveň. Jak se ale k tomuto tématu má postavit fotografie, médium ze své podstaty ukotvené v čase?

Výstava je v Galerii Ladislava Sutnara k vidění do 23. prosince.

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

24. 11. 2021, 18:00

16 December

Neverbální komunikace