Erasmus ve Venlo pohledem studenta Fakulty ekonomické

International Studenti Univerzita

Všem, kteří zvažují vyjet na Erasmus, ale váhají, student z Nizozemska vzkazuje: "Prostě do toho jděte!"

"Jmenuji se Libor Víta a momentálně jsem na studijním výjezdu přes program Erasmus ve Venlo v Nizozemsku. O výjezdu jsem přemýšlel velmi dlouho. Nyní jsem šťastný, že jsem se rozhodl vystoupit ze své komfortní zóny. Studium v zahraničí si velmi užívám."

Těmito slovy začíná email, který jsme na International Office ZČU dostali od Libora minulý týden. A jak se mu daří v Nizozemsku? To popisuje ve svém emailu dále.

"Před výjezdem jsem se seznámil s Janem Vodou, který si vybral stejný program jako já. Domluvili jsme se a vyrazili do Nizozemska společně autem. Náhodou nás ubytovali na koleji do stejného apartmánu, takže bydlíme společně.

Studujeme zde obor „Minor International Business Management“. Tento program má trochu odlišný styl výuky, takže spíše pracujeme na projektech. Vyučování je velmi interaktivní a zajímavé. Například předmět „Leadership and Coaching“ bude zakončen zkouškou v podobě vytvoření videa v daném kontextu.

Seznamujeme se s novými lidmi, poznáváme nové kultury, učíme se anglicky, pracujeme na projektech do školy a také podnikáme super výlety. Venlo je menší město v Nizozemsku, ale i tak je tu poměrně mnoho studentů a je to tu moc hezké. Úplně první věc, které jsem si tu všiml, je mnohem klidnější atmosféra. Lidé nikam nespěchají a vypadají, že jsou mnohem méně vystresovaní. Téměř všichni lidé tu umí anglicky a jsou hodní na cizince. Zajímavostí je pro mě jejich přímost v komunikaci. Občas ve vás hrkne, když vám dají zpětnou vazbu naplno bez servítek.

Navštívili jsme některá města, jako Maastricht, Eindhoven, Haag, Rotterdam a Amsterdam. Pokaždé to byl veliký zážitek. Jan je vášnivý cyklista, takže si tu užívá nizozemské cyklostezky. Já ve volném čase cvičím a chodím na procházky po Venlo.

Zvažujete vyjet na Erasmus a nejste si jistí, jestli to zvládnete? Prostě do toho jděte! Před odjezdem jsem se trochu bál, ale nakonec jsem prostě „skočil“ a ono je to tu super. Studium v zahraničí je výzva, která vás posune dál ve vašich životech. S Janem vám můžeme potvrdit, že to za to stojí."

International Office

Jana Ovsjanniková

08. 12. 2021

Sutnarka uspěla v soutěži iJungle Illustration Awards 2021