Czech-American TV má nový web od studenta Fakulty aplikovaných věd

Spolupráce Studující Zaměstnanci

Už 10 let spolupracuje americká nezávislá televizní stanice Czech-American TV se ZČU. V pondělí 2. května její ředitel John Honner poděkoval rektorovi Miroslavu Holečkovi i zástupcům čtyř fakult, které se na spolupráci podílejí. Představil také nový web, vytvořený studentem FAV Martinem Benešem.

Nekomerční televizní stanice Czech-American TV přibližuje divákům formou videodokumentů české regiony, města a památky, a zviditelňuje tak Českou republiku v zámoří. Ke stejnému účelu slouží také její webové stránky, kterým dal novou podobu student oboru Informační systémy na Fakultě aplikovaných věd ZČU Martin Beneš. Na webu pracoval v rámci své bakalářské práce.

„Náplní mé bakalářské práce byla optimalizace celého webu. Součástí bylo i vytvoření nové šablony, která měla webu přinést modernější vzhled,“ přibližuje student katedry informatiky a výpočetní techniky, který řešil například také optimalizaci databáze. Na zadání pracoval od května minulého roku. „John Honner mi vysvětlil, jak celá organizace funguje a jaké jsou její cíle, tak abych vytvořil něco, co jí bude dobře sloužit,“ popisuje počátek spolupráce Martin Beneš. Od září do ledna zjišťoval, jak vše, na čem se s Johnem Honnerem dohodli, lze vytvořit, od ledna pak programoval. Po celou dobu mu byl podle jeho slov velmi nápomocen vedoucí práce Michal Nykl, s nímž všechny důležité úpravy webu konzultoval. Bakalářskou práci teprve píše, nový web Czech-American TV už ale od 30. dubna slouží k šíření informací o České republice a její kultuře.

Televizní tým tvoří profesionálové a studenti v USA a ČR, kteří pracují jako dobrovolníci, a to na několika vzdělávacích projektech, kam patří pravidelné vysílání v angličtině, streamování videí na internetu, podcasty, lekce češtiny a další projekty zaměřené na osvětu a propagaci české kultury v USA. „Naše diváky oslovujeme pravidelně každý týden na druhé největší kabelové televizi v USA. Náš dosah je 2,6 milionu domácností v 60 amerických městech. Dalších více než 100 tisíc zahraničních diváků máme díky internetovému vysílání v různých zemích světa – v Kanadě, Austrálii, ale také v evropských státech,“ říká ředitel televizní stanice John Honner.

Za bezmála deset let už se na obsahu i podobě Czech-American TV různým způsobem podílela celá řada studentů ZČU. Získávají tak praxi na reálném projektu, cenné zkušenosti i mezinárodní kontakty. Studenti Fakulty aplikovaných věd mají na svém kontě software pro chod webových stránek včetně různých webových aplikací, studenti Fakulty ekonomické se v rámci svých kvalifikačních nebo semestrálních zaměřují na oblast marketingu. Studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara vytvářejí pro vysílání televize znělky a studenti Fakulty pedagogické zajišťují obsahovou náplň v podobě anglických textů o české kultuře, tradicích, kuchyni, osobnostech a dalších tématech.

Ředitel televizní společnosti Czech-American TV John Honner proto poděkoval za dlouholetou spolupráci a pomoc při propagaci České republiky v zahraničí rektorovi ZČU Miroslavu Holečkovi, kterému předal certifikát a sošku Golden Star. Děkovný certifikát Czech-American TV obdrželi také zástupci fakult, kteří se na spolupráci přímo podílejí – vedoucí katedry informatiky a výpočetní techniky FAV Přemysl Brada, Roman Mouček a Martin Dostal z téže katedry, zástupce vedoucí katedry marketingu Fakulty ekonomické Jan Tlučhoř, Vladimír Nový z Centra informatizace a výpočetní techniky, Jan Morávek ze Sutnarky, kterého na setkání zastoupil proděkan Josef Mištera a Lukáš Kellner z ateliéru Multimédií, Jiří Bezděk z katedry hudební výchovy a kultury Fakulty pedagogické a William Bradley Vice a Barbora Reynert z katedry anglického jazyka, za které certifikát převzala proděkanka Fakulty pedagogické Michaela Voltrová.

Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

03. 05. 2022