Osamělý rybář ze světa porcelánu od studentky Sutnarky zvítězil v soutěži Silent Book Contest

Studenti Tisková zpráva Úspěchy

Kreslený příběh Kateřiny Illnerové Lost in Porcelaind sleduje osamělého rybáře, který byl původně jen vzorem na porcelánové váze. Jednoho dne mu však vítr sfoukne klobouk a on se jej vydá hledat.

V sobotu 21. května se na Mezinárodním knižním veletrhu v Turíně uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů letošního ročníku soutěže dětských ilustrovaných knih beze slov Silent Book Contest (Gianni De Conno Award). Pomyslné vavříny posbíral dobrodružný příběh ukrytý ve světě porcelánu od Kateřiny Illnerové, studentky 1. ročníku navazujícího magisterského ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.

Kreslený příběh Kateřiny Illnerové Lost in Porcelaind sleduje osamělého rybáře, který byl původně jen vzorem na porcelánové váze. Jednoho dne mu však vítr sfoukne klobouk a on se jej vydá hledat. Během cesty prochází různými druhy porcelánu a interaguje s jejich vzory. „Nápad na knihu vzešel z mé lásky k čajovým konvicím,“ říká autorka Kateřina Illnerová. „Kromě toho, že jsou velmi krásné, představují pro mě také chvíli klidu v hektickém dni. A konečně při ikonografickém bádání o konvičkách jsem objevila celý svět modrobílého porcelánu a zamilovala jsem si ho,“ dodává ilustrátorka. Mezinárodní porotu příběh a jeho zpracování oslovilo natolik, že jej vybrala jako vítěznou práci.

Přehlídku těch nejlepších dětských ilustrovaných knih beze slov pořádá milánské nakladatelství Carthusia již od roku 2014. Od roku 2018 je cena věnována jejímu zakladateli a mimořádnému italskému ilustrátorovi Giannimu De Conno. Mezinárodní soutěž, která vyzývá autory, aby vytvořili knihu, v níž se příběh vypráví pouze pomocí obrazu, je otevřena ilustrátorům z celého světa. Finalisté jsou vždy prvně představeni na Bologna Children´s Book Faire, který je partnerem soutěže. Za osm let historie prestižní celosvětové soutěže se do finále probojovali hned čtyři studenti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara. Jednalo se přitom o jediné Čechy, kteří byli nominováni.

Jako první byla v roce 2020 oceněna s knihou The Night Hunt absolventka Sutnarky Lucie Šťastná. Letos se z 250 soutěžících ze 44 zemí celého světa dostaly mezi třináctku finálových prací knihy od Marto Kelbla a Anny-Marie Kohutové z ateliéru Didaktická ilustrace a od oceněné Kateřiny Illnerové. Práce finalistů jsou vystaveny online na webu soutěže.

„S ohledem na zázemí soutěže, která se koná ve spolupráci s Mezinárodním veletrhem dětských knih v Bologni a pod patronací italské sekce IBBY, i s ohledem na skutečnost, že je určena profesionálním ilustrátorům a vítězná práce i vybraná díla finalistů jsou publikována nakladatelstvím Carthusia, se jedná o naprosto bezprecedentní úspěch studentů ilustrace,“ uvedla vedoucí ateliéru Komiks a ilustrace pro děti Marie Kohoutová.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Šárka Stará

24. 05. 2022