Umění matematice, matematika umění

Spolupráce Univerzita

Dílo sochaře Benedikta Tolara a grafika Jiřího Kornatovského ozdobilo zasedací místnost katedry matematiky Fakulty aplikovaných věd.

Zasedací místnost katedry matematiky na Fakultě aplikovaných věd se stala etují. Decentně vybavená, barevně uměřená místnost ukrývá vzácné artefakty. Autorem prvního z nich je jeden z nejlepších českých sochařů současnosti Benedikt Tolar. Jeho minimalistické dílo Zlatá a černá? bude svědkem dění ve zdejších prostorách po dobu několika měsíců. Zhlédnou jej významní zahraniční hosté, členové katedry i studenti, kteří zde vykonají státnicové zkoušky.

Druhým dílem je grafický list vynikajícího plaského rodáka Jiřího Kornatovského. Tvoří kontrast k jeho nejznámějším velkoformátovým toroidům a gastrulám. Tisk, který získal ocenění na Grafice roku 2017, sám autor uvádí takto: „Litografie Ravel je pokusem o vyjádření vztahu – napětí mezi formálním omezením a volným gestem vyjadřujícím emoci a prožitek z poslechu klavírního koncertu M. Ravela.“

Závěsný systém místnosti navrhl, vyrobil a nainstaloval skvělý designér Štěpán Rous. Jednoduchý a velmi funkční design umožňuje adjustaci plošných i trojrozměrných děl. Přitom sám slouží jako minimalistický doplněk rytmizující průčelní stěnu místnosti.

Setkala se tak odvaha a vztah k umění kolegů z katedry matematiky se vstřícností bývalého děkana a zakladatele Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Josefa Mištery. A protože vše posvětil současný děkan Sutnarky, vznikla realizace spojující dva různé druhy poznání. A to je dobře. Univerzita přece funguje na principu jednoty: in unum vertere. 

Galerie


Jiří Kornatovský: grafický list Ravel

Benedikt Tolar: Zlatá a černá?

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Jindřich Lukavský, Marek Brandner

27. 06. 2022