Spolupráce Věda a výzkum Vzdělávání
První intenzivní studijní program, neboli ISP, uspořádaný v březnu 2022 rumunskou univerzitou Gheorghe Asachi, byl zaměřen zejména na praktické školení se softwarem pro automatické 3D bezešvé pletení na plochých pletacích strojích, což lze s výhodou využít v oblasti elektronických textilií.
Druhý ISP uspořádala v červnu 2022 slovinská univerzita v Mariboru. Tento kurz byl zaměřen na virtuální prototypování oděvů pomocí metody fotogravimetrie a na modul, který připravila katedra materiálů a technologií FEL a který se věnoval softwarovému návrhu a realizaci elektronických textilií pomocí automatického vyšívacího stroje. V rámci modulu se kromě teoretických přednášek uskutečnil i praktický workshop, během něhož si mohlo 20 studentů z univerzit v Gentu, Mariboru, Iasi a Západočeské univerzity v Plzni navrhnout a realizovat textilní vlhkostní senzor s vizuálním zpětným vazebným LED indikátorem anebo textilii s vyšitým vyhřívacím elementem. Tento workshop sklidil velký ohlas a velice pozitivní reakce.
Třetí, poslední ISP se konal v říjnu 2022 na univerzitě v belgickém Gentu. Programu se zaměřením na praktické školení se softwarem pro 3D tkaní se rovněž účastnili studenti doktorského programu z Fakulty elektrotechnické, pracovníci katedry materiálů a technologií při něm vystoupili s přednáškami na téma vyšívané elektroniky.
Všechny vytvořené vzdělávací materiály k jednotlivým modulům jsou dostupné v e-learningovém portálu projektu Optimtex v prostředí Moodle. Další podrobnosti nalézt na stránkách projektu Optimtex.
Autoři by chtěli poděkovat Evropskému programu Erasmus+, projektu 2020-1-RO01-KA203-079823 - Softwarová aplikace pro návrh textilií. Podpora Evropské komise při tvorbě této publikace nepředstavuje souhlas s obsahem, který odráží pouze názory autorů, a Evropská komise nemůže být zodpovědná za jakékoliv využití informací obsažených v této publikaci.
Realizace vyšívaného vlhkostního senzoru na automatickém vyšívacím stroji.
Montáž LED a realizace elektrického kontaktu na vyšitém vodivém motivu pomocí UV tvrditelného lepeného spoje. Tato technologie byla vyvinuta na ZČU.
Fakulta elektrotechnická |
Řeřicha Tomáš |
21. 10. 2022 |