Trump, zlato i investice do akcií. Ekonomové diskutovali v rámci fóra ČNB na Západočeské univerzitě

FEK Hosté na ZČU Veřejnost

Výsledky práce bankovní rady ČNB, vývoj tuzemské ekonomiky v prostředí globální nejistoty či devizové rezervy a hospodaření centrálních bank byla témata diskuse guvernéra České národní banky, radních a odborníků z FEK ZČU i praxe.

„Současná nejistota v ekonomickém vývoji pro mě znamená opatrnost. Měnová politika možná bude muset zůstat přísnější, než kdyby situace nebyla zatížená tak vysokou mírou rizika a nejistoty,“ řekla na Diskusním fóru České národní banky (ČNB), které se uskutečnilo 29. dubna na Západočeské univerzitě v Plzni, ekonomka a viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová v souvislosti s kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Právě viceguvernérka ČNB vystoupila v prvním panelu Diskusního fóra, následována Janem Čadilem z Fakulty ekonomické ZČU a expertem poradenské společnosti BDO Miroslavem Jandečkou. Tématem bylo především to, jak mohou na evropskou a českou ekonomiku dopadnout kroky Donalda Trumpa, zejména pak zavádění vysokých cel na dovozy do USA.

Dále se slova, spolu s členem bankovní rady Janem Kubíčkem, ujali Lukáš Pfeifer z FEK ZČU a Jaromír Šindel, hlavní ekonom České bankovní asociace. Se studenty a studentkami diskutovali například o devizových rezervách a jakou roli v nich hraje zlato, nebo o investicích centrálních bank do akcií.

„Když jsme se před dvěma lety rozhodli zvýšit objem drženého zlata, primární motivací byla diverzifikace. Cílem bylo mít takový podíl zlata v portfoliu, aby byl diverzifikační efekt cítit," řekl v průběhu diskuse člen bankovní rady ČNB Jan Kubíček s odkazem na vývoj ceny zlata, která se pohybuje na historicky rekordních hodnotách. ČNB ke konci března vlastnila 56,2 tuny zlata, přičemž cílem je držet v trezorech do roku 2028 100 tun – tedy tolik, aby podíl hodnoty zlata na devizových rezervách ČNB dosáhl přibližně pěti procent.

Guvernér České národní banky Aleš Michl na fóru zrekapituloval výsledky práce bankovní rady. Ve svém projevu připomněl, proč je potřeba vytvořit kulturu otevřenosti a odpovědnosti, zbavit instituci zbytečné byrokracie nebo využít a realizovat nápady: „Vy, studenti, jste ta generace, která bude pracovat s technologiemi, které se nám teď zdají vzdálené. Mým cílem je, aby ČNB byla místem, kam přijdete realizovat své nápady. Kde budete moct měnit věci k lepšímu,“ řekl přítomným studujícím. V této souvislosti guvernér zmínil, že ČNB stále více využívá moderní technologie a rozjela také pilotní projekty za využití umělé inteligence.

Rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Lávička uvítal, že ČNB uspořádala Diskusní fórum právě na půdě ZČU. „V době, kdy ekonomická rozhodnutí významně ovlivňují každodenní život každého z nás, je otevřený dialog nejen cenný, ale i nezbytný. A právě v tom je síla takových setkání,“ řekl rektor. „Je skvělé, že mezi diskutujícími vystoupili nejen členové bankovní rady, ale i odborníci z naší Fakulty ekonomické, která si během 35 let své existence vydobyla pevné místo v českém i mezinárodním prostředí,“ dodal. 

Diskusní fórum moderovala Michaela Nováková. Studenti a posluchači se mohli zapojit do debaty a pokládat dotazy přímo vystupujícím či prostřednictvím aplikace Slido. Celý videozáznam akce bude po zpracování dostupný na webu ČNB, fotogalerie na Flickru ČNB.

Představitelé ČNB se na pravidelných Diskusních fórech setkávají obvykle dvakrát do roka se studenty, ekonomy, zástupci podnikatelské sféry a dalšími hosty při otevřené diskusi o aktuálních ekonomických tématech.

Galerie


Fakulta ekonomická

Tisková zpráva ČNB, Jiří Preis

01. 05. 2025