Studentské týmy představily své projekty na Technické olympiádě Plzeňského kraje

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni hostila další ročník středoškolské soutěže.

Již 11. ročník Technické olympiády Plzeňského kraje představil řadu velmi zajímavých projektů studentských týmů středních škol a gymnázií z Plzeňského kraje. Kolektivní soutěže, kterou kraj vyhlašuje společně se Západočeskou univerzitou v Plzni, se zúčastnilo v letošním ročníku 14 škol a s nimi SVČ Radovánek.

K vidění byly výrobky jako mechatronická ruka, zesilovač hudby, kytarové kombo, vozík za čtyřkolku i vylepšená autonomní motokára nebo bioplynová stanice či sledovací zařízení scout. Nejlepší týmy byly oceněny tablety a poukázkami na nákup elektroniky v hodnotě 5 000, 3 000 a 1 000 Kč.

Studentské týmy, které tvořili 2 – 4 žáci z jedné střední školy, soutěžily ve dvou kategoriích, a to A - gymnázia, B - ostatní střední školy. „Všechny týmy pod vedením zkušeného pedagoga měly možnost konzultací s určenými odborníky k jednotlivým tématům ze ZČU, která jim vždy poskytuje možnost využití laboratorních prostor k potřebným měřením v rámci experimentů,“ říká náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc s tím, že zadání témat je výhradně na straně univerzity. „Před porotou pak týmy odprezentují svá díla popřípadě odpovídají na dotazy porotců. Je pro mne vždy fantastickým zážitkem sledovat, jak šikovné studenty máme, jak se věnují náročnému projektu a řeší případné chyby. Nebojí se uznat nedostatky a je to pro ně výzva se i nadále zlepšovat,“ doplnil Vladimír Kroc. Podle něj je také důležité, že studenti poznají prostředí univerzity. „Pevně věřím, že zkušenost práce na fakultě jim pomůže se rozhodnout a vyberou si plzeňskou univerzitu, která nabízí řadu velmi zajímavých oborů s dobrým uplatněním,“ dodal.

Přihlášené školy do soutěže:

• Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola elektrotechnická, Plzeň, Koterovská 85
  • Střední průmyslová škola strojnická a Střední odborná škola profesora Švejcara, Plzeň, Klatovská 109
  • Střední průmyslová škola stavební, Plzeň, Chodské nám. 2
  • Střední průmyslová škola, Tachov, Světce 1
  • Střední škola informatiky a finančních služeb, Plzeň, Klatovská 200 G
  • Střední průmyslová škola, Klatovy, nábřeží Kpt. Nálepky 362
  • Sportovní gymnázium Plzeň
  • Střední odborné učiliště elektrotechnické, Plzeň, Vejprnická 56
  • Gymnázium Luďka Pika, Plzeň, Opavská 21
  • Středisko volného času RADOVÁNEK
  • Gymnázium, Plzeň, Mikulášské nám. 23
  • Střední průmyslová škola dopravní, Plzeň, Karlovarská 99
  • Gymnázium J.Š.Baara, Domažlice, Pivovarská 323
  • Gymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy, Národních mučedníků 347
  • Masarykovo gymnázium, Plzeň, Petákova 2

Kompletní výsledkovou listinu najdete na webu Plzeňského kraje.

Tým SPŠ Tachov, Světce

Ocenění pro Gymnázium J. Š. Baara.

tisková zpráva Plzeňského kraje

02. 02. 2024