Zahraniční experti na Sutnarce: Workshopy pro studující všech studijních programů

International Spolupráce Studující

Studující Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara získávají zkušenosti pod vedením zahraničních odborníků. V posledních týdnech hostila fakulta experty z různých zemí, kteří vedli specializované workshopy a konzultace pro studenty ve všech studijních programech.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni pravidelně nabízí svým studujícím příležitost čerpat inspiraci a získávat zkušenosti pod vedením zahraničních odbornic a odborníků. V posledních týdnech hostila fakulta hned několik expertů z různých zemí, kteří vedli specializované workshopy a sdíleli své profesní zkušenosti se studenty bakalářských, magisterských i doktorandských programů.

Experimentální kniha pod vedením designérů z Holon Institute of Technology

Studenti a studentky grafického designu měli možnost pracovat pod vedením pedagogů z Holon Institute of Technology, Avigail Reiner a Avnera Haberfelda. Během čtyřdenního workshopu na téma Possibility of a Book experimentovali s propojením rozdílných tiskovin do fungujícího celku. „Knihu Mechanický pomeranč jsme propojili s knihou Kytice a doplnili jsme je fotografiemi z časopisu o interiérovém designu Apartmento. Pomocí destrukce a zpětného složení papírového média jsme vytvořili flipbook. Ten jsme provrtali vrtačkou, aby vznikla vazba, a přidali jsme řetěz jako záložku," popsala svůj projekt studentka třetího ročníku Kateřina Pejchalová. Lektoři kladli důraz na propojení grafické a obsahové stránky projektu. „Oba pracujeme jako designéři, ale zároveň se vnímáme i jako editoři. Neomezujeme se jen na vizuální stránku – často zasahujeme i do samotného obsahu. Studentům jsme chtěli nabídnout možnost vyzkoušet si roli jak grafických, tak obsahových editorů a pochopit, jak tyto dvě roviny vzájemně souvisejí," vysvětlila Avigail Reiner.

Tree of Life s americkým multimediálním umělcem

Studenti a studentky katedry audiovize, zejména oboru Multimédia, zase pracovali s americkým multimediálním umělcem Peterem Billem na projektu Tree of Life. Týdenní workshop vyvrcholil veřejnou projekcí a site-specific instalací na zámku Veleslavín v Praze. Účastníci se seznámili s technologiemi time-lapse videa, rozšířené projekce a real-time audiovizuální performance. Projekce na stromy, barokní sochu, práce s textem či fasádou opuštěného sanatoria byly na místě představeny kurátorské komisi, která dopracovaná díla zařadí na festival ReConnect Art, Prague Biennale Foundation. Festival a samotný projekt Tree of Life se uskuteční v červnu tohoto roku.  

Umění a technologie pro doktorandy

FDU ZČU poskytla studujícím doktorandského studia příležitost diskutovat o roli technologií a umělé inteligence v umění s americkými umělci Ismaelem de Anda a Eugenem Ahnem, kteří kombinují digitální technologie a umění k prozkoumání témat jako jsou hranice, identita a teritorializace.

Galerie


Workshop s Peterem Billem. Foto jitka Sohrová

Workshop s Peterem Billem. Foto jitka Sohrová

Přednáška Ismaela de Anda. Foto Klára Dzadkiewiczová

Workshop Possibilities of a Book. Foto Polina Maliuk

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Monika Bechná

15. 04. 2025