Ze středověku na Instagram: Letní škola učila komunikovat historii a udržitelné stavebnictví

FEK International Studující

Mezinárodní letní škola udržitelnosti spojila české a německé studující ze tří univerzit během týdne plného týmové práce, historie a technologií. V Historickém parku Bärnau-Tachov poznávali středověký život s důrazem na principy udržitelnosti ve stavebnictví a pracovali na tvorbě propagačních videí.

Letošní ročník na téma Learning from the past – building technologies rediscovered přivítal v posledním červnovém týdnu 36 účastnic a účastníků ze tří partnerských škol, které letní školu společně organizují – Západočeská univerzita v Plzni, OTH Amberg-Weiden a VŠE v Praze. Hlavním partnerem a odborným gestorem akce byli tento rok zástupci Historického parku Bärnau-Tachov – archeoparku na česko-bavorské hranici, který prezentuje každodenní život ve středověku, od 8. do 13. století. Celý program probíhal v univerzitním kampusu univerzity ve Weidenu a současně přímo v Historickém parku Bärnau-Tachov.

Úkolem byla práce na propagačních videích, které přiblíží, jak mohou materiály a techniky ze středověku přispět k udržitelnému stavebnictví v současnosti a budoucnosti. Po osvojení si principů udržitelnosti ve stavebnictví a detailnějším poznání významu a poslání Historického parku Bärnau-Tachov začali účastníci sbírat audiovizuální materiály. Během celodenního workshopu se pak učili tyto materiály stříhat, doplňovat je hudbou a titulky či vkládat voiceovery. 

„Video jsme pojali jako rozhovor, ve kterém jsme pomocí pěti otázek přiblížili základy udržitelného stavebnictví. Během rozhovoru jsme ukazovali stavby z různých století a výhody dříve užívaných stavebních technik i jejich přínos pro budoucnost, upřesnila studentka FEK Hana Sopčáková. Všechny vytvořené výstupy dostane Historický park Bärnau-Tachov k dispozici a bude je moci využít na podporu své marketingové komunikace na sociálních sítích.

„Z celé akce si odnášíme to, že co fungovalo v minulosti a vydrželo po staletí, může být skvělou inspirací pro dnešní udržitelný rozvoj. Historie nám má pořád co nabídnout. Kromě toho si odvážíme i nové kontakty a přátelství, která nepřekračují jen hranice států, ale skutečně mají mezinárodní rozměr,“ shrnula mentorka letní školy Dita Hommerová z Fakulty ekonomické (FEK) ZČU.


Akce byla podpořena z prostředků programu Interreg Bayern-Tschechien 2021-2027 Kleinprojektefonds: Grenzübergreifendes Bildungsangebot: Nachhaltigkeit.

Galerie


Fakulta ekonomická

Kateřina Kutlák

08. 07. 2025