Šest desítek odborníků a odbornic z Česka, Slovenska a Polska se sešlo tentokrát v Českých Budějovicích na konferenci zaměřené na mechaniku. „Konkrétně jsme se zaměřili na mechaniku pevných materiálů a tekutin, dynamiku a vibrace, výpočetní mechaniku, experimentální metody, biomechaniku, aplikovanou matematiku v mechanice a další související oblasti,“ vysvětlil Michal Hajžman, člen vědeckého a organizačního výboru konference.
Novinkou letošního ročníku byl nárůst příspěvků věnovaných počítačovému vidění a metodám umělé inteligence v kontextu aplikované mechaniky, tedy například zapojení AI asistentů do modelování mechanických systémů a výuky, či analýze vibrací pokročilými nástroji rozpoznání obrazu. „Tato témata v předchozích ročnících stála spíše na okraji zájmu, nicméně vzhledem k rychlému celosvětovému rozvoji tohoto oboru se jeho uplatnění zvyšuje i v rámci mechaniky," zmínil hlavní pořadatel Radek Bulín z katedry mechaniky FAV.
Konferenci doplnily také dvě plenární přednášky, jedna z praktické sféry a druhá z výzkumné. Jan Havelka ze společnosti ČEZ mluvil o tom, jak se na Jaderné elektrárně Temelín potýkají s chvěním parních turbín a jakými prostředky během provozu chvění snižují. Jan Papuga z ČVUT v Praze pak seznámil účastníky s mezinárodním projektem FABER (Fatigue Benchmark Repository), což je otevřená platforma usilující o sdílení dat a spolupráci ve výzkumu únavové životnosti materiálů.
Nedílnou součástí konference je soutěž o nejlepší příspěvek určená vědcům a vědkyním do 35 let, nad níž převzala záštitu Česká společnost pro mechaniku a výherce podpořila finančním oceněním. V soutěži se letos prosadily tři vědkyně: Lucie Kubíčková z Ústavu termomechaniky AV ČR, Anna Tošková z Fakulta strojní VŠB – Technické univerzity Ostrava a Marika Vopálková z Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Fakulta aplikovaných věd |
Martina Batková |
24. 04. 2026 |