Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek navštívil ve čtvrtek 7. listopadu společně s poslancem Milošem Novým a zastupitelem Plzeňského kraje Richardem Piknerem Fakultu aplikovaných věd. Odborníci z katedry kybernetiky a výzkumného centra NTIS jim představili výsledky výzkumu, jenž se týká především zdravotnictví. Delegaci uvítali děkan fakulty Miloš Železný, ředitel výzkumného centra NTIS Pavel Novák a vedoucí katedry kybernetiky Vlasta Radová. Během exkurze došlo i na téma financování výzkumu a podpory dalších výzkumných aktivit. Pavel Novák vyzdvihl úspěšnost týmů v získávání projektů, díky čemuž je možné zajistit finanční podporu pro kvalitní výzkum: „Máme 200 výzkumníků a v získávání projektů jsme úspěšní i na mezinárodní úrovni."
Zástupci fakulty prošli s hosty vybrané laboratoře a seznámili je s konkrétními projekty, které se na katedře kybernetiky a v centru NTIS řeší. „Jsem rád, že mohu představit výsledky našeho výzkumu, protože to, čemu se věnujeme, a co se na první pohled zdá jako technické odvětví, má velký přesah do biomedicíny,” řekl Miloš Železný.
Ministr i s ostatními členy delegace navštívili celkem sedm stanovišť. Jindřich Matoušek je seznámil s problematikou syntézy řeči z textu a klonování hlasu. Výzkum zaměřený na telemedicínské samovyšetření řeči a paměti pro rychlou detekci kognitivních poruch metodami strojového učení představil Luboš Šmídl. Aleš Pražák vysvětlil, jak probíhá titulkování pořadů například pro Českou televizi. Lukáš Picek promluvil o aplikacích, které pomáhal vyvíjet a jež mají za úkol chránit nejen přírodu, ale také lidské zdraví. Marek Hrúz představil téma rozpoznávání a syntézy znakového jazyka pro neslyšící, na němž pracoval i během mezinárodního workshopu na Johns Hopkins University v Baltimoru. Závěr prohlídky patřil Miroslavu Jiříkovi, který představil hned dvě oblasti výzkumu, v nichž je zapojen. Prvním z nich byl projekt online výuky chirurgického šití s podporou umělé inteligence, druhým pak výzkum zaměřený na vývoj nástrojů pro podporu biomedicínského výzkumu, zejména s ohledem na chirurgii jater a víceškálovou analýzu cévního řečiště.
„V České republice máme mnoho vědeckých pracovišť, která se zaměřují na inovace a propojování vědy s praxí. Jednou z takových institucí je i Západočeská univerzita v Plzni, konkrétně Fakulta aplikovaných věd, kterou jsem dnes mohl navštívit. Je důkazem, že inovace v AI pomáhají velmi silně i v medicíně, která se bez ní neobejde. Velmi si cením snahy o interdisciplinaritu a práce, kterou kolegové z FAV ZČU odvádějí,” řekl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Ministr po skončení návštěvy ZČU pokračoval v návštěvě Plzeňského kraje. Společně s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou navštívili Centrum duševního zdraví a následně také firmu Klaus Timber a.s. ve Dvorci u Nepomuku.
Zleva výzkumník Luboš Šmídl, ministr Marek Ženíšek, poslanec Miloš Nový a zastupitel Plzeňského kraje Richard Pikner.
Fakulta aplikovaných věd |
Martina Batková |
08. 11. 2024 |