Projekt bude postupně analyzovat 14 případových studií z různých zemí Evropské unie a různých průmyslových odvětví klíčových pro evropskou ekonomiku včetně výroby, služeb, vzdělávání, energetiky, letecké dopravy, automobilového průmyslu a zdravotnictví. Přijetí Průmyslu 5.0 v těchto odvětvích podpoří nejen rozvoj firem, ale také jejich schopnost adaptovat se na nové výzvy. Výstupem tak bude soubor rad a doporučení.
Katedra průmyslového inženýrství a managementu Fakulty strojní bude mít na starosti například mapování místních a průmyslových ekosystémů, řízení rizik, duševní vlastnictví, pomůže s plánováním, technickým dohledem a realizací sběru dat či s přípravou komunikační strategie. „Společně budeme vytvářet nová řešení a inovace, zlepšovat dovednosti a myšlení lidí v oblasti Průmyslu 5.0 a studovat pilotní projekty k testování a měření dopadu Průmyslu 5.0 na různé aspekty nejen v průmyslovém světě,“ uvedl Pavel Raška z projektového týmu.
Součástí projektu je také zvyšovat povědomí o Průmyslu 5.0 pomocí workshopů, seminářů a online platforem pro sdílení úspěšných případových studií, příkladů dobré praxe, výzev a nejnovějších trendů. Výsledky projektu povedou k inkluzivnějšímu a udržitelnějšímu průmyslu v zemích Evropské unie a pomohou snáze si osvojit dovednosti potřebné pro přechod na novou vývojovou větev v průmyslu.
Mezinárodní projekt Prospects 5.0 začal letos a poběží až do konce roku 2026. Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) je součástí mezinárodního projektového konsorcia, které má 30 partnerů ze 14 evropských zemí, například z Norska, Lotyšska, Francie, Španělska, Portugalska nebo Řecka. Kromě ZČU jsou do něj zapojené například také belgické univerzity v Leuvenu a Gentu, univerzita v italské Modeně a řada technologických a výzkumných organizací z dalších zemí.
Snímek z prvního projektového setkání v Bruselu, kterého se za Fakultu strojní zúčastnili Pavel Raška a Miroslav Malaga.
Fakulta strojní |
Kamila Kolářová |
19. 07. 2024 |