Po převratu Mnichov. Hudebně literární pořad připomene rok 1938

U příležitosti dalšího z osmičkových výročí připravila Plzeňská filharmonie ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara koncert. Zazní hudební kompozice, jimiž skladatelé reagovali na ohrožení Československa nacistickým Německem.

Pro Fakultu designu a umění to bude letos už druhá netradiční výprava do naší historie. Na začátku roku se uskutečnil velkolepý komponovaný večer Tvůrčí ohlédnutí za Únorem 1948 aneb Čelem k masám?, který připomněl politický převrat, a teď se vydá ještě o deset let hlouběji.

Ve středu 26. září bude od 19:30 hodin na Sutnarce vzpomenut krizový rok 1938 a období protektorátu, které neumlčelo hudební múzy, i když tíživá atmosféra okupace a následně druhá světová válka ovlivnila hlasy umělců. Odborníci z Ústavu pro studium totalitních režimů seznámí posluchače s historickými souvislostmi, jež ovlivňovaly tvorbu soudobých skladatelů, spisovatelů i výtvarníků.

„Pod taktovkou Chuhei Iwasakiho, mladého dirigenta, jenž letos s úspěchem debutoval na Pražském jaru, zazní mimo jiné kompozice Jaroslava Ježka, Bohuslava Martinů a Pavla Haase. V pořadu budou připomenuti umělci židovského původu umučení v nacistických koncentračních táborech Erwin Schulhoff, Gideon Klein, Hans Krása, Viktor Ullmann a v neposlední řadě pak významní umělci, jako byl např. dirigent Karel Ančerl, herec Hugo Haas nebo bratři Čapkové. Životy jich všech fatálně poznamenal nacistický totalitní režim," uvádí ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Dodává, že hudební oddělení Městské knihovny v Praze unikátně umožní posluchačům seznámit se v obnovené premiéře s Třemi hymnickými zpěvy skladatele Jaroslava Křičky.

Na závěr koncertu nazvaného Nejen Mnichov 1938: Umělci pro době, vzepření se vůči osudu! zazní proroctví kněžny Libuše, přesněji slavné finále ze stejnojmenné opery. Jednotlivé kompozice, zejména pak Smetanovu apoteózu národa, umocní vizualizace připravená vedoucím ateliéru Multimédií Janem Morávkem a asistentem Lukášem Kellnerem. Autorem vizuálu večera je grafický designér a pedagog Ondřej Zámiš.

S Plzeňskou filharmonií vystoupí barytonista Roman Janál a sopranistka Ivana Veberová. Umělecký přednes zazní v podání Svatopluka Schullera. Dramaturgii pořadu připravili Martin Tichý a Tomáš Ille. Koncert bude přímým přenosem vysílat stanice Český rozhlas Vltava.

Vstupenky je možné zakoupit na webu Plzeňské filharmonie.

Galerie


Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

14. 09. 2018


Dětská technická univerzita se rozšiřuje do Karlovarského kraje

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Fakulta strojní

03. 10. 2019

Vynikající studenti plzeňských veřejných vysokých škol převzali stipendia

Studenti Tisková zpráva Univerzita

Celouniverzitní

01. 10. 2019

Mezinárodní Road Movie Festival zve s podporou ZČU do celého světa

Studenti Univerzita Veřejnost

Celouniverzitní

04. 10. 2019