Archeologové ze ZČU uskutečnili další výzkum bývalého koncentračního tábora v Letech

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Ve dnech 10. - 12. listopadu provedli členové katedry archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity pod vedením Pavla Vařeky další archeologický výzkum v Letech. Tentokrát byl zaměřený na táborový hřbitov.

Cílem výzkumu, realizovaného na základě žádosti Muzea romské kultury, bylo zjištění přesné polohy hřbitova obětí tzv. cikánského tábora v Letech, způsob jejich pohřbu a stav dochování ostatků pohřbených jedinců.

„V blízkosti žulového památníku, který tvoří centrální část pietního místa zbudovaného v roce 1995, nebyly archeologickým výzkumem odhaleny žádné hroby. V západní části areálu byla zjištěna vrstva tvořená pravděpodobně destrukcí tábora, která sem byla navezena v dosud přesně nezjištěné době, patrně však nepříliš časově vzdálené od likvidace tábora,“ popisuje Pavel Vařeka, vedoucí katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU. Doplňuje, že táborový hřbitov byl zřízen 15. ledna 1943 a do 23. dubna téhož roku zde mělo být pohřbeno celkem 120 jedinců, převážně dětí. Předtím byli zemřelí vězni pohřbíváni na hřbitově v Mirovicích, jehož kapacita však byla záhy vyčerpána.

Podařilo se nám získat několik předmětů, které považujeme za osobní věci vězňů, podobné artefaktům nalezeným při odkryvu tábora v roce 2017 - součásti oděvu či obuvi a ozdoby. Jeden částečně odhalený objekt může představovat hrobovou jámu, ovšem její úplný odkryv vyžaduje rozšíření sondáže, kterou plánujeme na jaro 2019,“ říká Pavel Vařeka.

Fakulta filozofická

Šárka Stará

12. 11. 2018

Letošní letní škola Homo Economicus byla ve znamení ekologicky šetrného hospodaření