Sutnarka přivítala mistra japonské animace

Studenti Univerzita Zaměstnanci

Ve středu 6. března navštívil Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara Yuichi Ito, japonský režisér, zakladatel a ředitel animačního studia I.TOON Ltd a držitel mnoha ocenění včetně Zlatého střevíčku ze Zlína či loňské čestné medaile Albína Brunovského za výrazný přínos v oblasti animovaného filmu v rámci Mezinárodního festivalu animovaných filmů pro děti - Bienále animácie Bratislava.

Profesor Ito se zabývá stopmotion animací a je jedním z vedoucích ateliéru Animace na prestižní japonské univerzitě Tokyo University of Arts (Geidai University). Doprovázela jej zde jeho talentovaná studentka a delegace z japonské ambasády, zastoupené paní Katsuro Kitabou, která již Západočeskou univerzitu navštívila, a Irenou Hosoda Višňovskou.

Návštěva profesora Ita představovala vyvrcholení spolupráce mezi naším ateliérem Animované a interaktivní tvorby a ateliérem Animace z japonské univerzity. „Minulý rok jsme se navzájem domluvili na společném zadání na téma Cirkus. Čtyři týmy japonských a čtyři týmy českých studentů vytvořili celkem osm minutových animací, respektive jednotlivých čísel v cirkuse. Všechna díla byla realizována technikou stopmotion animce, japonské týmy použily především loutkovou animaci a v případě našich studentů se jednalo hlavně o poloplastovou (reliéfní) animaci. Zapojili jsme také techniky promítání na hliněný reliéf a další," popisuje pedagog ateliéru Vojtěch Domlátil.

Výsledky se v druhé polovině roku nazvučovaly, přičemž japonské animace byly dokonce ozvučeny hudbou složenou jejich kolegy z hudební fakulty Geidai University přímo na míru každému z filmů. „Na setkání jsme navzájem prezentovali hotové práce. Poznámky japonského profesora Ita byly často z jiného úhlu než ty naše, což bylo velmi obohacující. Nyní nás čeká kompilace celého pásma a pak se všichni můžeme těšit, že pásmo uvidíme na světových festivalech, v japonské televizi a na jiných událostech. Také se těšíme, že tato významná spolupráce mezi naší fakultou a Geidai University se v budoucnu rozroste," dodává Domlátil. Ukázku několika filmů/cirkusových čísel najdete zde

Česká republika byla první zastávkou profesora Ita v rámci jeho čtrnáctidenní tour po Evropě. V Praze představil během dvou večerů 7. a 8. března tvorbu svoji a tvorbu mladých talentů japonského anime v Kině Pilotů. Více k programu najdete zde

Foto: Marie Sedelmayerová

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

11. 03. 2019

Fakulta pedagogická završila program Erasmus+ 2017-2019 ve Volgogradu

Konference Studenti Studium

13. 05. 2019

Studenti ZČU opět roztančili Parkhotel

Studenti Univerzita

International Office

09. 05. 2019

Ještě je šance přihlásit se na Mezinárodní letní jazykovou školu!

Další vzdělávání Studenti Veřejnost

Ústav jazykové přípravy