FAV získala automatizovaný externí defibrilátor. Zachránit život může každý

Studenti Veřejnost Zaměstnanci

Vrátnice Fakulta aplikovaných věd je nově vybavena přístrojem AED - automatizovaným externím defibrilátorem.
Proškolení k používání nového přístroje sice absolvovaly všechny osoby pracující na vrátnici, nicméně školení není podmínkou - použít ho může každý. Přístroj umí sám poradit, jak postupovat.

Součástí AED jsou nalepovací elektrody, které se umisťují podle vyobrazení na obalu - jednu elektrodu je treba nalepit pod pravou klíční kost, druhou pod levé podpaží. Během takzvané kardiopulmonální resuscitace (nepřímá srdeční masáž a umělá plicní ventilaci) AED analyzuje srdeční rytmus a dle potřeby doporučí podání defibrilačního výboje. Přístroj dává zachráncům hlasové pokyny a navádí je, jak mají postupovat. Právě včasné podání defibrilačního výboje výrazně zvyšuje šanci na přežití.

Jakkoliv jsou zástupci fakulty rádi, že FAV přístroj AED získala, pevně doufají, že se nevyskytne situace, ve které by jej bylo nutno použít.

Fakulta aplikovaných věd

Michaela Zůzová

18. 04. 2019

Poznejte Univerzitní knihovnu, v říjnu poradí nejen nováčkům