Národní den biomechaniky se poprvé konal i v Plzni a slavil úspěch

Seminář Tisková zpráva Veřejnost

Techmania Science Centre uspořádala 10. dubna pod záštitou České společnosti pro biomechaniku s ve spolupráci se ZČU Národní den biomechaniky 2019.

Národní den biomechaniky se v České republice konal podruhé, v Plzni pak vůbec poprvé. Jeho pořádání v Techmánii inicioval a zaštítil ředitel centra Nové technologie - výzkumné centrum ZČU Luděk Hynčík. Po uvítání ředitelem Techmánie Vlastimilem Volákem, náměstkyní hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Plzeňského kraje Ivanou Bartošovou a zakladatelem oboru biomechaniky na ZČU Josefem Rosenbergem následovaly odborné přednášky a semináře.

Hlavním tématem dne bylo lidské koleno. Osm předem přihlášených pětičlenných týmů se o něm na třech stanovištích dozvědělo potřebné informace, které jim poté posloužily jako podklad pro jejich finální úkol - z předem připravených komponent sestavit funkční model kolene. Zasloužené vítězství získal dívčí tým ze základní školy z Hořovic.

Kromě soutěže žáci vyslechli také přednášky na téma biomechaniky v podání předních odborník. S přednáškou Minneapolis aneb dobrodružství biomechanika vystoupil Vít Nováček  z NTC ZČU, s přednáškou Biomechanika studie fixace zlomenin křížové kosti Libora Lobovský z FAV ZČU. Ve stáncích předávali své vědomosti z oblasti anatomie kolenního kloubu Marc Mandelbaum za projekt Zdravekoleno.cz, problematiku bionické protézy Genium X3 objasnil Tomáš Hájský ze společnosti Ottobock. Dále si návštěvníci mohli vyzkoušet mozkové hry, které jim přivezla Eva Fruhwirtová ze společnosti Mindball.

Organizátoři akce děkují týmu Lukáše Balihara z Techmánie, který připravil a vedl odborný program pro žáky základních škol. Z celkového počtu 606 návštěvníků Techmanie se jich odhadem 202 zúčastnilo připraveného workshopu.

Národní den biomechaniky je součástí celosvětového Národního dne biomechaniky. O založení této tradice se zasloužila Americká společnost pro biomechaniku.

Galerie


Vítězný dívčí tým ze základní školy z Hořovic.

Přednáška dr. Nováčka

Hodnocení odborné poroty

Bc. L. Balihar při vyhlášení výsledků

Stánek společnosti Ottoblock

Stánek Zdravekoleno.cz

Nové technologie - výzkumné centrum

Michaela Gaea ČOLAKOVOVÁ

17. 04. 2019


Fakulta filozofická nově nabízí studium programu Sociální práce

Studium Tisková zpráva Univerzita

Fakulta filozofická

02. 06. 2020

„Dobrý fyzik je ten, o kterém jiní fyzici říkají, že je dobrý“

Univerzita Věda Zaměstnanci

Nové technologie - výzkumné centrum

04. 06. 2020

Česko-bavorský workshop proběhl letos on-line

Spolupráce Studenti Studium

Fakulta filozofická

01. 06. 2020