Západočeská univerzita zve počtrnácté na Dny vědy a techniky

Tisková zpráva Věda Veřejnost

14. ročník Dnů vědy a techniky Západočeské univerzity opět zasvětí žáky základních a středních škol i veřejnost do tajů technických a přírodovědných oborů. V pátek 20. a v sobotu 21. září vždy od 9 do 17 hodin je na plzeňském náměstí Republiky a před Západočeským muzeem bude čekat celkem 32 interaktivních expozic připravených fakultami Západočeské univerzity, středními školami a dalšími spolupracujícími institucemi.

 „Často se mylně domníváme, že témata z oblasti vědy a techniky děti nezajímají. Přitom jejich otázky mířené na přírodní a fyzikální jevy svědčí spíš o opaku. Stačí tedy zvolit přístupnou a atraktivní formu, a aniž by si to děti uvědomovaly, začnou se bavit se tím, že řeší matematické, chemické nebo konstrukční úlohy. Věřím, že to je cesta, jak podpořit jejich zájem o svět kolem sebe a třeba i o studium technických a přírodovědných oborů,“ říká Miroslav Holeček, rektor Západočeské univerzity, která dvoudenní festival za finanční podpory Plzeňského kraje a města Plzně pořádá.

„Díky Dnům vědy a techniky mohou žáci a studenti nahlédnout pod pokličku jevů, které jsou zdánlivě samozřejmé, nebo objevovat skutečnosti, o nichž neměli ponětí. Takové okamžiky mohou stát na začátku jejich hlubšího zájmu o technické obory. Jsem proto rád, že kromě Plzně se Dny vědy a techniky letos uskutečnily i v Klatovech,“ připomíná hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.  První klatovské Dny vědy a techniky proběhly už 13. června.

„Na akci budeme mít naše městské Centrum robotiky. To nabízí volnočasové vzdělávání dětem a studentům v oblasti robotiky, kybernetiky a přírodních věd, a to formou kroužků, kurzů a příměstských táborů. Návštěvníkům Dnů vědy a techniky představí lego roboty, naučí je klíčovat se zeleným plátnem, které se jim bude hodit pro práci s videi i fotografiemi, nabídne něco z přírodních věd a zaměří se i na programování pro nejmenší,“ přiblížil primátor města Plzně Martin Baxa.

Matematika zábavně i prakticky, Exkurze do historie vývoje PC, Loďky a lodičky, Rozvíjení informatického myšlení je prima, Minulost na dosah, Experimentus! – to jsou názvy několika z celkem devíti zcela nových expozic letošních Dnů vědy a techniky. Úplně poprvé se s expozicí IoT lab ZČU představí také Centrum informatizace a výpočetní techniky ZČU, které ukáže, co všechno nabízí laboratoř internetu věcí, která je od loňského října k dispozici studentům ZČU. Fakulta pedagogická přinese expozicí Ochrana biodiverzity a šesté vymírání nově téma ochrany biologické rozmanitosti a Fakulta ekonomická zase svoji expozici Smart city a smart region očima ekonoma zaměří na otázky spotřeby energie nebo optimalizace dopravy ve světě moderních technologií. Na dalších stanovištích návštěvníci najdou expozice inovované, tedy s novými ukázkami a vybavením.  

Mezi vystavovateli budou nejen fakulty a pracoviště Západočeské univerzity, ale také Techmania Science Center, Centrum robotiky, Hvězdárna v Rokycanech a v Plzni, západočeská pobočka České astronomické společnosti, DEPO 2015, nezisková organizace nvias, Gymnázium Františka Křižíka a základní škola, Církevní gymnázium Plzeň, Gymnázium Stříbro a ZŠ J. V. Sládka Zbiroh a SPŠ stavební Plzeň.

Atraktivní stanoviště bude jistě například Smart train Fakulty aplikovaných věd, kde si návštěvníci vyzkouší ovládat model vlaku mozkovými vlnami. Jde o kognitivní trénink založený na rozhraní, které propojuje mozek s počítačem. Na základě úrovně pozornosti uživatele je u modelu vlaku nastavena rychlost pohybu. Pokud úroveň jeho pozornosti přesáhne 80 procent, vlak odpoví zvukovým signálem. Mrknutím uživatel rozsvítí nebo zhasne světla vlaku. Pokud mrkne dvakrát, model vlaku změní směr jízdy. V expozici Technický prostor Fakulty strojní si návštěvníci budou moci prohlédnout studentskou formuli, čekají je ukázky automatizace pomocí robota, 3D tisk z kovového prášku i z plastu, měření síly hlasu, virtuální realita a mnoho dalšího. Fakulta elektrotechnická na stanovišti Člověk a energie seznámí návštěvníky s různými způsoby výroby, přenosu a spotřeby energie. Fakulta pedagogická chce expozicemi Hravě s fyzikou nebo Matematika zábavně i prakticky ukázat, že předměty, které obvykle nepatří ve škole mezi ty oblíbené, mohou být mnohem zajímavější, než se zdá. 

Významně inovovanou expozici představí Fakulta zdravotnických studií. U svého stánku Pyramida zdraví – cesta k lepšímu životu nabídne například velmi atraktivní testování správné hygieny rukou pomocí speciálního přístroje. Zdravotničtí záchranáři ukáží návštěvníkům význam kardiopulmonální resuscitace nebo použití automatizovaného externího defibrilátoru. Zájemci si vyzkouší ochranné pomůcky, které používají radiologové. Náplň své práce představí i zdravotničtí laboranti a další obory. Dnů vědy a techniky se opět zúčastní i Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara, u jejíhož stanoviště Design není věda se lidé seznámí s navrhováním výrobků, osahají si materiály, které se při něm používají, a na chvíli se stanou designéry.

Z 32 expozic letošních Dnů vědy a techniky jich 29 zaplní náměstí Republiky a tři na návštěvníky čekají před Západočeským muzeem, a to Rakety na alternativní pohon, Astronomie a kosmonautika pro každého a Hravě s fyzikou.

Koho zajímá, jak vzniká teplo a elektřina, neměl by si nechat ujít exkurzi ve společnosti Plzeňská teplárenská. Ta proběhne v pátek 20. 9. v 9 hodin. Pro účast je nutná registrace e‑mailem odeslaným na adresu dnyvedy@rek.zcu.

Vstup do všech expozic je zdarma, podrobné informace k programu najdou zájemci na webových stránkách akce.

Stejně jako vloni si Dny vědy a techniky vyžádají dopravní omezení. Z důvodu zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků akce bude náměstí Republiky v obou dnech vždy od 9 do 17 hodin pro automobilovou dopravu uzavřeno, vjezd bude povolen pouze vozidlům MHD a IZS. Zároveň bude na náměstí Republiky a v částech ulic Františkánská, Zbrojnická a Dřevěná platit zákaz parkování. Děkujeme všem řidičům za pochopení. 

Hlavní partneři akce:

       

Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

17. 09. 2019


Radost ze svobody zaplaví Sutnarku

Koncert Spolupráce Veřejnost

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

14. 10. 2019

Vynikající studenti plzeňských veřejných vysokých škol převzali stipendia

Studenti Tisková zpráva Univerzita

Celouniverzitní

01. 10. 2019

Západočeská univerzita přivítala absolventy a zaměstnance Vysoké školy strojní a elektrotechnické

Absolventi Tisková zpráva Univerzita

Celouniverzitní

18. 10. 2019