Sutnarka se předvedla na Designbloku

Studenti Úspěchy Výstava

Největší tuzemská přehlídka designových kousků Designblok, která se konala od 17. do 21. října v Praze, letos ukázala práce bezmála 350 vystavujících. Hlavním tématem festivalu se stala Budoucnost.

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara se na pražském Designbloku prezentuje pravidelně, ani na letošní mezinárodní přehlídce současného designu tedy nemohla chybět. V Openstudiu na Výstavišti v Holešovicích byla k vidění prezentace ateliérů Keramika, Design kovu a šperku, Design, Ilustrace a Animovaná a interaktivní tvorba.

Openstudio letos patřilo na 174 designérům, studiím, školám a módním návrhářům. V jeho levém křídle se na výstavě Diploma Selection představil výběr třiceti nejlepších diplomových prací z celkem čtvrnácti evropských univerzit. Součástí tohoto výběru byla i diplomová práce „Between Love" absolventky ateliéru Keramika Tannii Klimenko. Jedná se o kolekci sochařských objektů, vytvořených v procesu studia fiktivních vzpomínek. Kolekce se skládá z několika objektů, nejedná se však o uzavřený příběh, ale o pouhý začátek. „Ve své práci se inspiruji svým rodištěm a jeho mýtickým působením. Během studia této problematiky jsem vybrala několik klíčových obrazů: plot, ruina, kamufláž, prázdnota, nahromadění, odtrženost. Obraz nahromadění struktur a prvků, které zůstaly po kdysi vznikajících a přerušených příbězích... Nic není nutné znovu vymýšlet, protože všechny tyto struktury se dochovaly v podobě zlomků," popisuje autorka.

Ateliér Keramika, který vede Gabriel Vach, se na Designbloku prezentoval skrze sociálně-umělecký projekt TAK TO BYLO..." od Lenky Záhorkové, letošní čerstvé absolventky. V rámci tohoto projektu autorka spolupracuje se seniory, které vybízí k ilustrování jejich životních příběhů. Ilustrace, zachycující osobní výpovědi, zásadní životní situace a vzpomínky, jsou přeneseny na odpadové porcelánové nádobí. Porcelán, který se běžně dědí z pokolení na pokolení, zde slouží jako médium pro mezigenerační komunikaci. Celý projekt nese myšlenky o hodnotách, které přináší stáří. Prostřednictvím vizuálního, zvukového i psaného projevu, projekt vzbuzuje emoce, nutí diváka klást otázky a upozorňuje na problémy spojené se stářím. Tato expozice byla nominována na Ceny Designbloku v kategorii Nejlepší školní prezentace.

Ateliér Design kovu a šperku, vedený Petrem Vogelem, se prezentoval sérií objektů a šperků „Dream apart___Fragment", jehož autorkou je Tata Akhatová. Základem této kolekce jsou tvary válce a kokonu, které symbolizují nepostižitelný potenciál ukrytý v malé fyzické formě. „V prostředí práce se rozvíjí příběh o touze po překonávání hranic a směřování k nedosažitelnému. Tím, jak jednotlivé opakující se prvky práce vyzařují touhu vzlétnout i napětí před letem, přirozeným způsobem se násobí a skládají do objektů podobných těm, které jsou schopny letu. Každá část práce je tvořena částečkami hliníku, jenž ztělesňuje rychlost a pohyb. Jako fragmenty jiné reality mohou v interakci s člověkem pronikat do jeho světa a narušovat jeho každodennost. Svým rozměrem a „pohyblivostí" se neustále připomínají," popisuje Tata Akhatová.

Hravou expozici, kterou si na Designbloku velmi oblíbili dětští návštěvníci i jejich rodiče, vytvořili studenti napříč ročníky a ateliéry Produktového designu I. a II. Pod vedením Jana Korabečného a Štěpána Soutnera studenti navrhli a vyrobili funkční hračky pro děti, které odkazují na československou průmyslovou tradici. Cílem bylo vysledovat a určit základní technické a proporční zákonitosti vybraného výrobku a aplikovat je na svůj návrh hračky.

Ateliér Animovaná a interaktivní tvorba, vedený Jiřím Bartou, se na Designbloku prezentoval úspěšným a oceňovaným krátkým filmem Matouše Valcháře – After. Diváci mohli obdivovat oceňovaný experimentální film Zbyška Semelky ADVERTISING THE EARTH RADIO - STEPHEN P. MCGREEVY'S VLF CUT-OUTS, který zaujal publikum již na na ARS Electronice v Linzi. Veliký zájem veřejnosti sklidila úspěšná počítačová hra Silicomrades od studenta Jakuba Eremiáše, kterou vytvořil s týmem na Matfyz a která se již představila publiku na festivalu Gamescom. Součástí této expozice byl také výběr autorských a grafických knih z produkce ateliérů Mediální a didaktická ilustrace I. a II. pod vedením Renáty Fučíková a Václava Šlajcha, a ateliéru Komiks a ilustrace pro děti vedeném Barbarou Šalamounovou.

Designblok ocenil v sobotu 19. října nejlepší projekty a tvůrce jednadvacátého ročníku. Ceny Designbloku byly rozdány v jedenácti kategoriích a ocenily nejlepší produktové novinky, svítidla, nábytek, bytové doplňky, ale i nejlepší módní kolekce a šperky. V kategorii Nejlepší novinka designéra byla vybrána kolekce nábytku Eclecticism od absolventa ateliéru Design Jiřího Krejčiříka.

Galerie


Jiří Krejčiřík - Eclecticism

Tata Akhatova

Tannia Klimenko - Between Love

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

24. 10. 2019


Software BrainIn usnadní lidem s poškozením mozku návrat k běžnému životu

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

12. 10. 2021

Tandem nabízí novou aplikaci pro interaktivní prohlídky města

Další vzdělávání Tisková zpráva Veřejnost

Centrum výměny mládeže

04. 10. 2021

Výzva Měsíční vytrvalec je zpátky

Sport Studenti Zaměstnanci

Celouniverzitní

13. 10. 2021

Fakulta filozofická se představuje ve Staré synagoze

Tisková zpráva Veřejnost Výstava

Fakulta filozofická

14. 10. 2021

Jak vnímáte očkování? Studenti mohou vyplnit anonymní dotazník

Spolupráce Studenti Univerzita

Celouniverzitní

15. 10. 2021