Žáci Dětské univerzity letos poznali i kybernetiku, mechaniku a další nové disciplíny

Tisková zpráva Univerzita Veřejnost

Celkem 73 dětí z obou stupňů základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií navštěvovalo od října Dětskou univerzitu, kterou pro ně tentokrát připravila nejen Fakulta pedagogická (FPE), jako v předchozích letech, ale společně s ní také Fakulta aplikovaných věd (FAV) Západočeské univerzity v Plzni. Nabídka kurzů se tak rozšířila o nové disciplíny. Ve čtvrtek 6. února převzaly děti osvědčení o absolvování.

Od začátku října docházeli malí studenti jedenkrát týdně nejen na přednášky a workshopy z fyziky, technické výchovy, matematiky, pedagogiky, anglického a německého jazyka, hudební kultury, výtvarné výchovy, psychologie, výpočetní techniky, biologie, dějepisu a českého jazyka, které zorganizovala Fakulta pedagogická, ale letos nově také na lekce základů programování, neuroinformatiky, mechaniky, kybernetiky a aplikované matematiky, garantované Fakultou aplikovaných věd.

Výuka tak letos probíhala v budovách obou spolupracujících fakult, ale stejně jako v předchozích letech také v plzeňské zoo nebo například v Centru robotiky. Žáci zblízka poznali vysokoškolské prostředí, ale především si mohli vyzkoušet pokusy a tvůrčí aktivity, jejichž prostřednictvím získali rozhled v pestrých vědních oborech a řadu nových znalostí a dovedností.

„Zkusili jste si, jaké je studium na Západočeské univerzitě, prokázali jste píli, pracovitost a zájem o různé obory. Zažili jste něco z toho, co zažívají vaši starší kolegové při studiu na vysoké škole. Věřím, že si na Dětskou univerzitu odnesete hezkou vzpomínku a za několik let k nám třeba znovu přijdete,“ řekl rektor ZČU Miroslav Holeček, který žákům předal osvědčení o absolvování Dětské univerzity Fakulty pedagogické a Fakulty aplikovaných věd.

„Přestože někteří z vás kurzy Dětské univerzity navštěvovali již v předchozích letech, byl tento semestr pro nás všechny nový. Měli jste možnost seznámit se s dalšími obory a s lidmi, kteří se těmito obory na Západočeské univerzitě zabývají. Byli mezi nimi i špičkoví odborníci, uznávaní v celé České republice i v zahraničí,“ uvedla děkanka FAV Vlasta Radová. „Jistě jste poznali, že tito odborníci nejsou žádné exotické bytosti, zavřené ve svých laboratořích, ale obyčejní lidé z masa a kostí, kteří vás s nadhledem dokáží provést různými úskalími svých vědních disciplín a hravou formou vám přiblíží tajemství svých oborů,“ dodala děkanka fakulty, která se na Dětské univerzitě podílela poprvé.

 „Umožnili jste svým dětem absolvovat lekce Dětské univerzity, udělali jste si čas a své děti jste podporovali a inspirovali k dalšímu vzdělávání,“ ocenil rodiče malých absolventů proděkan FPE Jan Krotký.

„Již čtvrtým rokem navštěvuji Dětskou univerzitu, které vděčím za množství vědomostí a znalostí. Ten fakt, že se každým rokem s nadšením vracím, je sám o sobě důkazem, jak mě program Dětské univerzity zaujal,“ řekl během svého proslovu několikanásobný absolvent Tomáš Průcha. „Dalším přínosem je, že poznáváme úžasné lektory i nové spolužáky a kamarády,“ dodal.   

Dětská univerzita Fakulty pedagogické a Fakulty aplikovaných věd se uskutečnila za finanční podpory Plzeňského kraje a ve spolupráci s dalšími partnery. Informace o kurzech najdou zájemci na webových stránkách deti.zcu.cz.Galerie


Celouniverzitní

Šárka Stará

07. 02. 2020


Studenti soutěžili o nejlepší fotografie z Erasmu

Soutěž Studenti Univerzita

International Office

22. 06. 2020

Kybernetici pomáhají plzeňským dopravním podnikům testovat software na syntézu hlasu

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta aplikovaných věd

16. 06. 2020

Uměleckou cenu města Plzně za rok 2019 získá absolventka Sutnarky

Absolventi Univerzita Úspěchy

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

01. 07. 2020