Národní knihovna se otevřela digitálně studentům i pedagogům

covid-19 Studenti Zaměstnanci

Od 22. října má sice Národní knihovna pro veřejnost zavřeno, ale neznamená to, že se nikdo nedostane k jejím digitálním fondům.

Také studenti a pedagogové Západočeské univerzity v Plzni mohou od pondělí 2. listopadu využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Umožňuje to souhlas kolektivních správců autorských práv, konkrétně spolku DILIA, OOA-S a  také souhlas Svazu českých knihkupců a nakladatelů, které knihovna získala knihovna. Zpřístupněno tak je více než 215 000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran.

Dokumenty jsou dostupné pouze pro online čtení, nelze je tisknout ani kopírovat. Jak k nim získat přístup, radí Univerzitní knihovna ZČU na svém webu.

„Velmi si vážím přístupu kolektivních správců autorských práv, nakladatelů i knihkupců, kteří nám poskytli souhlas se zpřístupněním. Po této službě byla v posledních týdnech velmi intenzivní poptávka a věřím, že to řadě studentů a vysokoškolských pedagogů ulehčí práci,“ říká Vít Richter, generální ředitel Národní knihovny. „Po dobu uzavření knihoven si budou moci uživatelé s registračními údaji eduID naše fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci nemůžeme povolit stahování a tisk těchto fondů. Pravidla jsou v tomto ohledu stejná jako v jarních měsících,“ dodává Richter.

Celouniverzitní

Pavel KORELUS

03. 11. 2020


Prohlédněte si nejlepší bakalářky a diplomky roku 2020

Absolventi Veřejnost Výstava

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

24. 11. 2020

Na závěr plzeňské Noci vědců vyrobí továrna člověka

Tisková zpráva Věda Veřejnost

Celouniverzitní

19. 11. 2020

Představujeme Etický kodex ZČU (9)

Etika Studenti Zaměstnanci

Celouniverzitní

16. 11. 2020