Národní knihovna se otevřela digitálně studentům i pedagogům

covid-19 Students Employees

Od 22. října má sice Národní knihovna pro veřejnost zavřeno, ale neznamená to, že se nikdo nedostane k jejím digitálním fondům.

Také studenti a pedagogové Západočeské univerzity v Plzni mohou od pondělí 2. listopadu využívat dočasný online přístup k digitálním fondům Národní knihovny a Moravské zemské knihovny. Umožňuje to souhlas kolektivních správců autorských práv, konkrétně spolku DILIA, OOA-S a  také souhlas Svazu českých knihkupců a nakladatelů, které knihovna získala. Zpřístupněno tak je více než 215 000 titulů monografií a periodik, což je téměř 64 milionů stran.

Dokumenty jsou dostupné pouze pro online čtení, nelze je tisknout ani kopírovat. Jak k nim získat přístup, radí Univerzitní knihovna ZČU na svém webu.

„Velmi si vážím přístupu kolektivních správců autorských práv, nakladatelů i knihkupců, kteří nám poskytli souhlas se zpřístupněním. Po této službě byla v posledních týdnech velmi intenzivní poptávka a věřím, že to řadě studentů a vysokoškolských pedagogů ulehčí práci,“ říká Vít Richter, generální ředitel Národní knihovny. „Po dobu uzavření knihoven si budou moci uživatelé s registračními údaji eduID naše fondy otevřít, přečíst, ale z logiky věci nemůžeme povolit stahování a tisk těchto fondů. Pravidla jsou v tomto ohledu stejná jako v jarních měsících,“ dodává Richter.

University-wide

Pavel KORELUS

03. 11. 2020


RICE Research Center Develops Unique Technology for Plastics Separation

Press Release Transfer Science

Faculty of Electrical Engineering

03. 05. 2021

University of West Bohemia Among Top 7 Czech Universities in Terms of Sustainable Development

University Achievements Public

University-wide

03. 05. 2021