Moderní zpřístupnění historických pramenů

16. června, 08:00

Kynžvart / online

Spolupráce Univerzita Věda

Nová verze česko-bavorského archivního portálu Porta fontium je připravena ke spuštění. V rámci projektu byly v letech 2018-2021 nejen zpřístupněny nové skupiny archivních pramenů, ale především vyvinuty a integrovány nové nástroje k jejich vyhledávání a prohlížení. Workshop 16. a 17. června bude především prezentovat nové možnosti automatického dvojjazyčného vyhledávání v tištěných i rukopisných dokumentech, které výrazně usnadní a zjednoduší práci s nimi. Představí také nový mapový prohlížeč pro geografické vyhledávání pramenů.

Vstup: po registraci
Určeno pro: studenti, zaměstnanci, veřejnost
Více informací na: https://www.portafontium.eu/article/moderni-zpristupneni-historickych-pramenu?language=cs

Za příznivé epidemické situace bude workshop hostit Zámecký hotel Metternich v Kynžvartu, v opačném případě se ve stejném termínu uskuteční online.

Ve středu 16. června zazní příspěvky v blocich Nová verze česko-bavorské archivní aplikace Porta Fontium - nové možnosti práce s historickými prameny a Archivní rešerše v péči o historické dědictví – nové možnosti, ve čtvrtek workshop uzavře třetí blok Automatické vyhledávání v archivních pramenech – nové výsledky výzkumu 2018-2021.

K účasti na workshopu je třeba se zaregistrovat. Pro přihlášky a případné dotazy mají zájemci kontaktovat Pavla Řepíka ze ZIP o.p.s.(733 136 456, prepik@zip-ops.cz).

Workshop k prezentaci výsledků projektu pořádá ZIP o.p.s. – Západočeský institut pro ochranu a dokumentaci památek s Fakultou aplikovaných věd ZČU, Státním oblastním archivem v Plzni, Generaldirektion der Staatlichen Archive Bayerns a Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg, Lehrstuhl für Mustererkennung.

Fakulta aplikovaných věd

Pavel KORELUS

16. 06. 2021, 08:00

31 March