Studenti FZS spolupracují s paralympioniky

Přednáška Spolupráce Studenti

Základem kvalitního studia je praxe. Fakulta zdravotnických studií ZČU proto dělá maximum pro propojení studentů s pacienty a jejich budoucími klienty.

Na začátku září měli studenti prvního ročníku studijních programů Fyzioterapie, Ergoterapie a Ortotika-protetika Fakulty zdravotnických studií možnost se mezi sebou seznámit v rámci předmětu Pohybové aktivity v rehabilitaci (PAR). Tento předmět se letos konal po dobu tří dnů v Melchiorově Huti. Hlavním cílem bylo, aby se studenti poznali mezi sebou a zároveň poznali systém vysokoškolského vzdělávání, a to formou aktivit tematicky souvisejících s komprehenzivní (ucelenou) rehabilitací. Měli možnost otestovat svou fyzickou a psychickou zdatnost v rámci několika her a soutěží, při kterých byl veliký důraz kladený na vzájemnou spolupráci.

"Ačkoli PAR trval pouhé tři dny, tak věřím, že utužil vztahy a pomohl navázat nová přátelství a doufám, že to bude mít na studenty pozitivní vliv," řekl k akci odborný asistent studijního programu Fyzioterapie Tomáš Votík.

Předmět Pohybové aktivity v rehabilitaci přinesl účastníkům plno nevšedních zážitků, jež je obohatily o nové poznatky nejen ze světa rehabilitace a pohybových aktivit, ale také z života těch, kteří se narodili s určitým fyzickým handicapem či jej získali později. Nově totiž studenty do problematiky hendikepovaných zasvětil unikátní program Hello disabilito.

Prostřednictví tohoto programu dostali studentům Fakulty zdravotnických studií možnost osobního setkání s paralympioniky, kteří se právě navrátili z paralympiády v Tokiu a podělili se o své zážitky. Unikátností setkání byla také možnost prodiskutovat nejen život paralympionika jako sportovce, ale také nahlédnout do jejich osobních životů. Studenti hlouběji pochopili život s disabilitou a tím si uvědomili důležitost jejich role jako budoucích rehabilitačních pracovníků.

Mezi účastníky programu byla i studentka fakulty Vendula Dušková, plavkyně, která se na paralympijské hry úspěšně nominovala během studia ergoterapieDalší paralympioničkou byla 27letá Jana Berušková, rovněž plavkyně. Co pro ni vlastně rehabilitace znamená? Hraje v jejím životě významnou roli?

"Rehabilitace je nedílnou součástí mého života a přivedla mě i ke dvěma sportům. V pěti letech jsem začala chodit plavat do Kontaktu bez Bariér (dnes České paraplavání) a plavu s nimi dodnes. Mým dalším sportem se stala paradrezura, ke které jsem se dostala přes hipoterapii. V podstatě mě nebavilo nechat se na koni jen vozit a brzy jsem ho začala sama ´řídit´. A aby to nebyla taková nuda, začali jsme s koněm Narcisem i soutěžit. Za lochovický klub JK Šerm jsem nastoupila na několika mistrovstvích ČR i na mezinárodních závodech juniorů v Anglii,“ vypráví Jana Berušková, trpící vzácnou diagnózou Arthrogryposis multiplex congenita.

A jak hodnotí akci odborná asistentka katedry rehabilitačních oborů Veronika Vrbská? "Program Hello Disabilito byl velice povedený, s pozitivním ohlasem od studentů. Byla to první akce naší katedry, kde si studenti před samotným studiem mohli na živo ´osahat´, jaké to je žít s tělesným postižením. Bylo skvělé vidět úsměvy nejen studentů, ale i samotných účastníků. Byl to pro mě osvěžující zážitek a motivace do nového akademického roku," říká.

Galerie


Fakulta zdravotnických studií

Alena Lochmannová

29. 09. 2021


Plzeňské rozhovory zvou na sérii besed. Připomenou třeba události z 11. září 2001

Beseda Tisková zpráva Veřejnost

Ústav jazykové přípravy

06. 10. 2021

Archeologické sondy na mohyle ve Vražkově pod horou Říp. Odkryty byly obvodové příkopy a dva hroby ze pozdní doby kamenné.

Další pravěká mohyla pod Řípem. Archeologové odkryli dva hroby z doby kamenné

Spolupráce Tisková zpráva Věda

Fakulta filozofická

15. 10. 2021

Studenti Fakulty právnické uspěli v mezinárodní soutěži vědeckých prací

Soutěž Studenti Úspěchy

Fakulta právnická

05. 10. 2021

Profesor Kurt Gebauer z Fakulty pedagogické je Umělcem roku

Univerzita Úspěchy Zaměstnanci

Fakulta pedagogická

06. 10. 2021

Tandem nabízí novou aplikaci pro interaktivní prohlídky města

Další vzdělávání Tisková zpráva Veřejnost

Centrum výměny mládeže

04. 10. 2021