Studium v Izraeli pohledem designérky

International Studenti Studium

Umění nezná hranice... Za inspirací, novými zkušenostmi a příležitostmi vyrazila Radka Krajíčková, studentka navazujícího magisterského ateliéru Produktový design. Podělila se s námi o své autentické zážitky ze studijního pobytu v rámci programu Freemover.

Do Izraele jsem vyjela v zimním semestru a momentálně studuji průmyslový design na Bezalel Academy of Arts and Design v Jeruzalémě. Pod pojem průmyslový design spadá také design produktů, nábytku, ale i transportu. Studenti mají možnost vybrat si z mnoha kurzů a díky nim se rozvíjet v tom, co je baví a zajímá. Mě nejvíc zaujaly semináře.

Každý rok v prosinci se poblíž Mrtvého moře koná třídenní Production of the Dead Sea Seminar, určený pro studenty bakalářského industriálního designu. V lednu pak pořádají pro magisterské studenty pětidenní tzv. guest seminar uprostřed pouště a se zaměřením na „life in extreme conditions“. Výuka je tu náročnější než u nás, ale jakmile si zvyknete na zdejší chod a tempo, zvládnout se to určitě dá a zbývá čas i na cestování.

Bezalel stojí na kopci Mount Scopus v Jeruzalémě, z jedné strany s nádherným výhledem do Judské pouště, z druhé strany s výhledem na staré město. Kampus je propojen s dalšími fakultami, botanickou zahradou a zajímavými uličkami s různými zákoutími s posezením. Hned u hlavního vchodu do budovy je obchod úplně se vším, co studenti umělecké školy potřebují, od papírů a barev až po spojovací materiál a dřevo. Předměty se tady vyučují hebrejštině, pár z nich je i v angličtině, v případě, že jde o spolupráci s dalšími zahraničními univerzitami. Jako problém to nevidím. Stačí požádat spolužáky o překlad, jsou velmi ochotní a většina z nich angličtinu ovládá velmi dobře.

Magistři průmyslového designu studují v Hansen House, historické budově navržené německým architektem Conradem Schickem v roce 1887, kdy sloužila jako centrum pro malomocné. Nyní se jedná o kulturní centrum obklopené velkou zahradou, rozhlednou Ester od architekta Martina Rajniše, kavárnou a barem. Do dvou let by se Bezalel Academy se všemi obory a ročníky měla přestěhovat do nové budovy v centru Jeruzaléma.

Jeruzalém, Tel Aviv a Palestina jsou tři úplně odlišné světy. Jeruzalém je město plné podivností. Izraelci jsou velmi přátelští a milí a mohu říct, že se tu cítím bezpečně, a to i přesto, že je město plné vojáků s M16 u pasu. V kontrastu s tím jsou ortodoxní Židé, kteří umí být občas velmi hrubí a neodpustí si poznámky na oblečení ostatních lidí okolo, a to i mimo ortodoxní čtvrť. Cenově je tu všechno dvakrát, někdy i třikrát dražší než u nás, ale zelenina a ovoce se tu dá sehnat celkem levně, hlavně v pátek před šabatem.

Tel Aviv je naopak moderní město se spoustou zajímavých kulturních akcí, malebných artových uliček, mrakodrapů, domů ve stylu Bauhaus, město s krásnými plážemi a čistým mořem, ve kterém se dá koupat i v listopadu. Mně se nejvíce zalíbila čtvrť Neve Cedek.

Do Palestiny se dá dostat jen přes některé checkpointy, a to jen s cestovním pasem a vízem. Nejjednodušší cesta vede přes Betlém. Pak už je to něco málo přes 20 km do nádherné Judské pouště a něco málo přes hodinu autobusem z Jeruzaléma k Mrtvému moři. Když překonáte děsivé checkpointy, vysokou zeď a neodbytné taxikáře, narazíte na spoustu milých lidí, kteří jsou ochotní vás po Palestině provést i zadarmo.

Do Izraele jsem odjela hlavně proto, že jsem chtěla poznat přístup k designu mimo Evropu a samozřejmě místní, zcela odlišnou kulturu. Rozhodně to vnímám jako výborně investovaný čas a určitě se sem ještě vrátím…

Galerie


Rozhledna Ester od Martina Rajniše hned u vstupu do školy

Hansen House pro studenty Industriálního designu na magisterském stupni poblíž centra Jeruzaléma

ARTOOLS - obchod se vším, co studenti umělecké školy potřebují

Jedna z dílen v Bezalelu

Pobřeží Mrtvého moře a "salt mushrooms"

Za hranicemi Palestiny...

Graffiti od Banksyho

Tel Aviv

Cesta přes Palestinu do Mar Saba v Judské poušti

Machanen Yehudah Market - nejznámější Market v Jeruzalémě

Výhled do pouště z Mount Scopus

Nová budova Bezalelu

Pláž v Tel Avivu

Tel Aviv

Tel Aviv

Výuka virtuální reality v Unreal Engine - studio v Tel Avivu

Hlavní vchod do Bezalel Academy of Arts and Design na kopci Mount Scopus

Výhled ze školy

Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara

Lenka THOMAYER OPATRNÁ

03. 12. 2021


Welcome Centre Západočeské univerzity v Plzni bude pečovat o odborníky ze zahraničí

International Tisková zpráva Zaměstnanci

Celouniverzitní

12. 01. 2022

Studenti z Česka a Bavorska budou diskutovat o dopadech pandemie na život v příhraničí

Spolupráce Studenti Tisková zpráva

Fakulta ekonomická

13. 01. 2022

Rozjeďte svůj business, získejte důležité informace a vyhraj hodnotné ceny!

Další vzdělávání Soutěž Studenti

Fakulta ekonomická

13. 01. 2022

Atleti ZČU sbírali cenné kovy na halovém akademickém mistrovství

Sport Studenti Úspěchy

Celouniverzitní

12. 01. 2022

Malí králové koledovali na Fakultě pedagogické

Spolupráce Univerzita Veřejnost

Fakulta pedagogická

14. 01. 2022