Ředitelka Českého centra v Káhiře Tereza Svášková studovala i pracovala na ZČU

Vybíráme nejzajímavější články z aktuálního vydání univerzitního časopisu Info.zcu. Celé číslo si můžete přečíst v tištěné podobě i elektronicky, odkaz najdete na konci článku.

Z Liberce přes Brandýs a Plzeň až do Káhiry. I tak by mohl vypadat velice stručný životopis Terezy Sváškové, absolventky a také bývalé zaměstnankyně Západočeské univerzity, ale stručnost by v jejím případě byla na škodu. Patří totiž k těm osobnostem, jež mohou snadno inspirovat ostatní, a tak rozhodně patří i do této rubriky.

Síť Českých center, která coby důležitá součást české zahraniční politiky prezentují naši zemi v zahraničí, se 1. července 2022 rozrostla o novou pobočku v Káhiře. Je to vůbec první České centrum v Africe a Tereza Svášková se stala jeho ředitelkou. Kdo ví, že je vystudovanou arabistkou a stála v čele organizačního týmu oblíbeného Festivalu arabské kultury ARABFEST, nepochybuje, že je skvělou volbou.

Tereza Svášková se sice narodila v Liberci, ale dětství strávila ve středočeských Lázních Toušeň a Brandýse nad Labem, kde absolvovala základní školu i gymnázium. Potom už byla řada na Západočeské univerzitě. Pro arabistiku ji nadchl Charif Bahbouh, syrský profesor arabštiny, překladatel a popularizátor arabské kultury v Česku. „Charif byl úžasný učitel, pořád mi dával nové a nové podněty, studijní materiály. Byl zároveň velmi náročný a pečlivý. Když mi pomáhal s přípravou na vysokou školu, zkoušel mě z povinné literatury. A byl mým rádcem i při dalším studiu,“ zavzpomínala vloni v rozhovoru pro brandýské Městské listy, které na ni jako na ředitelku káhirského centra se vztahem k městu hrdě upozornily.

Na Fakultě filozofické ZČU vystudovala Tereza Svášková v letech 2008–2011 bakalářský obor Blízkovýchodní studia, magisterský titul získala po dalších dvou letech studia Kulturní antropologie Předního východu. Další vzdělání nabrala například během šestitýdenního výzkumu v rámci diplomové práce na American University of Beirut v Libanonu nebo v Lisabonu, kde se během Erasmu na The Institute of Social and Political Sciences, Technical University věnovala mezinárodním vztahům. Díky jazykovým kurzům poznala Německo, Portugalsko, Sýrii, Libanon, Jordánsko, Omán i Maltu.

Na Západočeské univerzita pracovala Tereza Svášková od roku 2016 do loňska v Informačním a poradenském centru. Na starost měla především provoz coworkingového centra Kulturka, ale také projektovou činnost nebo poradenství pro nejen zahraniční studenty a studentky. Zároveň se ale jako koordinátorka, která komunikovala se zahraničními hosty, podílela na filmovém festivalu Finále Plzeň, při čemž uplatnila i zkušenosti, jež nabrala při práci koordinátorky uměleckého rezidenčního programu OPEN A.i.R. v rámci projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Jako editorka dvou knih, spoluautorka čtyř knih a překladatelka z arabštiny do češtiny se podílela na činnosti nakladatelství Dar Ibn Rushd.

Ředitelkou už zmíněného festivalu ARABFEST byla Tereza Svášková dvanáct let. Za tu dobu se z původně menší akce při katedře blízkovýchodních studií stala tradiční nejen plzeňská událost, neboť festival expandoval také do Prahy nebo Olomouce. Český a arabský svět propojuje přirozeným setkáváním lidí a sdílením jejich kultury – přednáškami, hudbou, poezií, promítáním filmů i jídlem.

V Českém centru v Káhiře je úkol Terezy Sváškové vlastně stejný, jen s tím rozdílem, že teď představuje českou kulturu v Egyptě. Jednou z prvních akcí například byla výstava, která Káhiřanům představila historii české egyptologie. České centrum ji instalovalo na betonovou zeď, jež obepíná budovu Velvyslanectví České republiky v Káhiře, a ukázalo se to jako velmi dobrá volba, výstava se těšila velkému zájmu nejen pozvaných hostů na komentované prohlídky, ale i náhodných kolemjdoucích. Mezi další úspěšné akce centra lze zařadit listopadovou Noc literatury, kdy egyptští spisovatelé předčítali úryvky současné české literatury ve čtvrti Doqqi, nebo prosincové havlovské dialogy.

Přejeme Tereze Sváškové hodně dalších úspěchů!

Foto: Karel Cudlín

Líbí se vám tento článek? Přečtěte si celé číslo časopisu Info.zcu.

Pavel KORELUS

21. 04. 2023