Plechový kontejner, ze kterého šlehají plameny. Uvnitř je 600 stupňů Celsia. Hasiči v něm běžně cvičí na ostré zásahy a postupy při nich. Jeden z hasičů, který vchází dovnitř, má na sobě nový převlek, který chrání drahé vybavení, hasičský oblek i hasiče samotného. Pod uniformami mají mnohdy i 50 až 60 stupňů Celsia.
„Pro nás je mnohem důležitější teplota uvnitř obleku. Málo se to ví, ale většinou nedojde ke zranění tak, že se hasič popálí o plameny, ale že se opaří vlastním potem," vysvětlil před kontejnerem jeden z hasičů Václav Svoboda. Právě proto pro ně vědci z Fakulty elektrotechnické ZČU vymysleli chytré obleky a převleky. Zatímco obleky mají hasiči šité na tělo, převleky si oblékají přes výstroj a velikost je univerzální.
Důležité je, aby teplota pod oblekem nepřesáhla 48 stupňů po dobu delší než tři minuty. „Každý hasič ale snese jinou teplotu, proto si oblek a senzor uvnitř může nastavit na míru," uvedl Radek Soukup z výzkumného týmu. Kromě toho umí obleky a převleky měřit venkovní teplotu, sledovat geografickou polohu, upozorňovat na krizovou situaci, přivolat pomoc a také uložit všechna tato naměřená data a informace pro další vyhodnocení. „Do límce jsme zašili motorek, který se rozvibruje, když se hasič pod oblekem začne přehřívat nebo je kolem něj vysoká teplota. Pokud se sám hasič ocitne v nebezpečí, může si kus límce odepnout a tím na sobě rozsvítí červené kontrolky, které upozorní kolegy i velitele zásahu," doplnil.
Pavel Turjanica pracoval na tom, aby oblek ochránil i ve výbušném prostředí. Umí také upozornit na radioaktivní prostředí a odhalit pád hasiče. Obleky byly vyrobené zcela novou metodou zapouzdření elektronických prvků pomocí 3D tisku. Unikátní technologie termokompresního kontaktování v textilii je chráněná českým patentem, momentálně usiluje i o evropský. Na výzkumu využití 3D tisku pro pouzdření elektroniky v ochranných oděvech se podíleli i vědci z RTI na ZČU.
Vynález z laboratoře FEL přinese do praxe česká firma. „Myslím si, že dostat převleky na trh je reálné ještě během tohoto roku. Jde o třetí generaci obleků, které v sobě mají ty nejmodernější technologie. Vždy nám šlo především o kvalitu," řekl Jiří Koželuh, ředitel firmy GoodPRO.
Oblek i převlek nemusí sloužit jen hasičům, výzkumný tým je schopen upravit je i pro další záchranné složky. Podívejte se na reportáž České televize níže.
V polovině ledna představili vědci z katedry materiálů a technologií na FEL ZČU také chytrou obuv a rukavici. Více si můžete přečíst na tomto odkazu.
Zdroj fotografií: firma GoodPro
Oblek i převlek vznikl ve výzkumném ústavu RICE FEL ZČU.
Radek Soukup a David Kalaš ukazují nejnovější generaci smart obleku.
V kontejneru je i 140 stupňů Celsia.
Hasičský převlek se obléká přes oblek a výstroj.
David Kalaš, jeden ze členů výzkumného týmu, v novém obleku.
Fakulta elektrotechnická |
Andrea Čandová |
30. 01. 2025 |