Nový typ robotického manipulátoru zpřesní a zjednoduší práci expertů třeba i v Temelíně a Dukovanech

Spolupráce Věda

Testování potrubních svarů za pomoci robotů je nedílnou součástí práce expertů v celé řadě technických provozů. Unikátnost nového manipulátoru vyvinutého odborníky z týmu ACROSS spočívá ve velmi snadné instalaci k potrubí a možnosti testovat složitější tvary svarů nátrubků.

Robotický manipulátor je určený k testování svarových spojů potrubních systémů, konkrétně obvodových svarů potrubí a svarů nátrubků. Unikátnost manipulátoru spočívá především v možnosti jeho velmi snadné instalace k potrubí, kdy je robot fixován na povrch potrubí pružným ozubeným řemenem, ve kterém je aktivně řízeno jeho předepnutí,” uvedl Martin Švejda z týmu ACROSS výzkumného centra NTIS Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Dosavadní manipulátory disponují ve většině případů pevným rámem připevněným na potrubí, po kterém se pohybují. Instalace takových manipulátorů je méně flexibilní, zdlouhavá a vzhledem k obsluze ne příliš pohodlná.

Dalším technickým přínosem nového manipulátoru je možnost testovat složitější svary nátrubků, např. v elektrárnách. Kolmé spojení dvou potrubí s různým průměrem je v provozech elektráren velmi časté a nezbytně tak vzniká požadavek na kontrolu těchto svarů,” vysvětlil další člen týmu ACROSS Arnold Jáger. Robot umožňuje provádět právě testování složitějších svarů nátrubků jak jednoduchým pohybem podél svaru, tak pohybem s rozmítáním, který se běžně v aplikacích nedestruktivního testování používá. Nedílnou součástí manipulátoru je i intuitivní operátorské ovládání v podobě bezdrátově připojeného průmyslového tabletu. Jednoduché a pohodlné ovládání je při práci s robotem zcela zásadní. Vždy musíme brát zřetel na to, že odborníci na defektoskopii nejsou odborníky na programování a ovládání robotů. Je tedy nutné důsledně konzultovat požadavky s budoucími uživateli a ty pak do podoby operátorského ovládání vhodně integrovat”, zdůraznil Tomáš Čechura z týmu ACROSS.

Manipulátor zatím není komerčně využívaný. V současné době probíhá spolupráce mezi členy týmu ACROSS a odborníky průmyslového partnera ÚJV Řež a.s. za účelem testování manipulátoru na reálných zkušebních tělesech. Cílem je finalizovat manipulátor do podoby, kdy by jej bylo možné reálně nasadit v provozech jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Nově vyvinutý robotický manipulátor představili naši odborníci v rámci konference Defektoskopia 2024, která se konala pod záštitou zájmového združení Slovenská Spoločnosť pre Nedeštruktívne testovanie v Novém Smokovci na Slovensku.

(Tento projekt je financován se státní podporou Technologické agentury ČR v rámci Programu DELTA 2 (TM03000049) Pokročilá robotika pro nedestruktivní inspekci v drsných prostředích (ARIHE).)



Galerie


Fakulta aplikovaných věd

Martina Batková

07. 11. 2024